Donald Trump w swoim stylu skomentował wymianę więźniów między Rosją i krajami Zachodu. – Chciałbym pogratulować Władimirowi Putinowi zawarcia kolejnej świetnej umowy – powiedział kandydat na prezydenta USA.W czwartek w Ankarze odbyła się największa od czasów zimnej wojny wymiana więźniów z Rosji i krajów Zachodu. Operacja wymiany objęła 24 osoby, które przebywały w więzieniach w USA, Niemczech, Polsce, Słowenii, Norwegii, Rosji i Białorusi oraz dwoje dzieci.
Jak poinformowały tureckie władze, 10 osób, w tym dwie osoby nieletnie, relokowano do Rosji, trzynaście do Niemiec, trzy do USA. Do wymiany odniósł się Donald Trump, kandydat Republikanów na prezydenta Stanów Zjednoczonych.
– Chciałbym pogratulować Władimirowi Putinowi zawarcia kolejnej świetnej umowy. Widzieliście porozumienie, które zawarliśmy? – pytał Trump w trakcie swojego wiecu wyborczego w Atlancie w stanie Georgia.
Wymiana więźniów z Rosją
W wymianie więźniów z Rosją wzięła też udział Polska, która przekazała agenta GRU Pawła Rubcowa. W przestrzeni publicznej pojawiły się pytania, czy wymiana mogła objąć m.in. więzionego na Białorusi w charakterze więźnia politycznego Andrzeja Poczobuta, działacza polskiej mniejszości w tym kraju. B. koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński ocenił, że Polska oddała Rosjanom ich najcenniejszego agenta, nie uzyskując nic.Szejna powiedział w Polsat News, że wymiana więźniów po pierwsze była „akcją wolnościową, której liderem były Stany Zjednoczone”, sojusznik Polski w ramach NATO. – Uwzględniliśmy, poparliśmy i działaliśmy wedle prośby administracji pan prezydenta (USA Joe) Bidena – powiedział wiceszef MSZ.
Podkreślił, że uwolnieni zostali rosyjscy agenci, w tym morderca, ale w zamian za to wolność odzyskali „ludzie niewinni, którzy stali się zakładnikami reżimu Putina”. Wskazywał, że chodzi m.in. o żołnierzy, dziennikarzy i rosyjskich dysydentów. – I to jest działanie, które mieści się we współpracy w ramach NATO, w ramach współpracy transatlantyckiej – powiedział Szejna.
źródło:wp.pl
Dodaj komentarz