Niedzielski: luzowanie obostrzeń jest warunkowe, za 2 tygodnie nastąpi rewizja

wpis w: Pozostałe | 0

Otwarcie hoteli, basenów, stoków i kin, teatrów 12 lutego to test odpowiedzialności. – Jeżeli skutki nieprzestrzegania reżimu doprowadzą do eskalacji zachorowań wrócimy do wcześniejszych rygorów – zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Skąd ten niepokój?

Minister Adam Niedzielski na konferencji prasowej w piątek ( 5 lutego) podkreślał, że rząd nie podejmuje prostych decyzji dotyczących znoszenia obostrzeń, bo oprócz perspektywy gospodarki i oczekiwań społecznych uwzględnia perspektywę zdrowotną.

Jest krok do przodu w luzowaniu, ale…

– To doprowadziło do wyboru wariantu zestawu luzującego, ale uruchamiamy go warunkowo, to oznacza, że te przyjęte scenariusze będą realizowane w zależności od tego, jak będzie wyglądał przebieg pandemii. Jeżeli sytuacja epidemiologiczna pogorszy się, to ja będę rekomendował wycofanie się z wprowadzonych 12 lutego zasad – podkreślał minister.

Jak powiedział, od przestrzegania reżimu sanitarnego i społecznego podejścia do obowiązujących zasad będzie zależało czy w kolejnych tygodniach nadal będziemy mówić o luzowaniu obostrzeń. – Jeżeli skutki nie przestrzegania reżimu doprowadza do eskalacji zachorowań wrócimy do wcześniejszych rygorów – zapowiedział.

Zwrócił uwagę, że oprócz luzowania gospodarki także szerzej otwiera się system opieki zdrowotnej.

– Mamy coraz większą populację wyszczepionego personelu medycznego, lecznice stają się coraz bezpieczniejsze – zaznaczył Adam Niedzielski i dodał, że będzie też rekomendował otworzenie od marca uczelni medycznych.

– Tam też będzie już wyszczepiona kadra, a powrót do normalnej edukacji jest bardzo ważny – dodał.

Możliwa rejonizacja obostrzeń, to jeszcze nie teraz

Niedzielski przyznał, ze uwzględnia także możliwość pewnej regionalizacji kolejnych obostrzeń w przyszłości, o ile sytuacja pandemiczna w kolejnych okresach zdecydowanie poprawi się. – Nie przy obecnych wskaźnikach – podkreślał.

Minister Niedzielski brał udział w konferencji wspólnie z premierem Mateuszem Morawieckim, wicepremierem i szefem resortu rozwoju Jarosławem Gowinem, i wicepremierem, ministrem kultury i dziedzictwa narodowego i sportu Piotrem Glińskim.

Zakomunikowali, że od połowy lutego swoją działalność mogą uruchomić m.in hotele, kina i teatry, stoki i baseny.

Przez cały tydzień wsłuchiwaliśmy się w głos ekspertów. Od wielu tygodni obserwujemy stabilizację zachorowań – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji.

Zaznaczył, że utrzymuje się dostępność łózek i respiratorów, ale nadal duża jest liczba zgonów. – Możemy więc co najwyżej mówić o kruchej stabilizacji, bo wirus jest bardzo agresywny. Dlatego musimy bardzo ostrożnie podchodzić do powrotu do działalności gospodarczej. Na pełny powrót do niej nie możemy sobie pozwolić – zaznaczył premier.

Krucha stabilizacja – na co pozwala zdaniem rządu

– W połowie lutego otworzymy część miejsc, które do tej pory były niedostępne – nastąpi otwarcie hoteli, miejsc noclegowych do 50 proc. obłożenia. Podobnie z kinami i teatrami – do 50 proc. dostępnych miejsc – zapowiedział premier Morawiecki.

– Restauracje hotelowe będą nadal zamknięte, ale posiłki będą mogły być przynoszone do pokoi – wyjaśnił z kolei wicepremier i szef resortu rozwoju Jarosław Gowin.

Z kolei wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński poinformował, że otwarte zostaną boiska zewnętrzne, baseny, korty oraz stoki narciarskie.

Minister Niedzielski był też ponownie pytany przez dziennikarzy m.in. o szczepienia nauczycieli. Wyjaśnił, że zgodnie z decyzją Rady Medycznej nauczyciele poniżej 60 r.ż. będą otrzymywać szczepionkę firmy AstraZeneca.

– Ona jest dopuszczona tylko dla osób poniżej 60 r.ż. To oznacza, że osoby powyżej 60 r.ż. będą otrzymywać szczepionki mRNA. Ponieważ dostępne w kraju takie szczepionki zostały już rozdysponowane, nie ma możliwości by ta grupa nauczycieli była szczepiona w tym samym czasie co ta korzystająca ze szczepionki AstraZeneca. By tak było musielibyśmy odebrać terminy szczepionek przyznane już seniorom. Tego nie zrobimy – zaznaczył i wyjaśnił, że dlatego szczepienie nauczycieli powyżej 60 r.ż będzie możliwe w takim terminie, jak będzie dostępna dla nich (seniorów) odpowiednia szczepionka.

źródło: rynekzdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *