Jeszcze w tym tygodniu zmienią się obostrzenia w Polsce. Nowe zasady będą obowiązywały do końca wakacji. Mają dotyczyć m.in. limitów w restauracjach, hotelach, galeriach handlowych, na siłowniach oraz transporcie. Otwarte zostaną także dyskoteki.
Od 26 czerwca nowe obostrzenia w Polsce
Jeszcze w tym tygodniu nastąpi trzecie luzowanie obostrzeń sanitarnych wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa w Polsce. O zmianach w tym zakresie mówili w pierwszej połowie miesiąca premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski.
– Najważniejsza informacja to ta, że nasza ścieżka luzowania obostrzeń nie prowadzi do zwiększania liczby zakażeń – uspokajał wówczas szef resortu zdrowia.
Z kolei Mateusz Morawiecki apelował o rozwagę i szczepienie się. – Pandemia niestety się nie zakończyła. Mamy wciąż do czynienia z niebezpiecznymi mutacjami. Proszę o przestrzeganie zasad sanitarnych i szczepienie się, ponieważ coraz więcej krajów Europy wdraża certyfikacje umożliwiającą łatwiejsze przemieszczanie się – przekonywał. Więcej osób w restauracjach, hotelach i kinach. Ruszają też dyskoteki
Wprowadzenie zapowiedzianych przez polityków zmian następuje w dwóch turach. W pierwszej kolejności – 13 czerwca – zezwolono na otwarcie stref gastronomicznych m.in. w kinach, teatrach oraz na koncertach, zwiększony został również limit wiernych w kościołach.
Kolejna zmiana nastąpi od soboty, 26 czerwca. Od tego dnia poluzowane zostaną limity na siłowniach, w klubach fitness, galeriach handlowych, bibliotekach, kinach, teatrach, restauracjach, hotelach, transporcie czy kasynach.
Poza tym więcej osób będzie mogło wziąć udział w targach, konferencjach oraz wystawach. Pod koniec czerwca otwarte zostaną także dyskoteki poluzowane zostaną też limity m.in. w kinach, teatrach, restauracjach, hotelach oraz transporcie.Nowe obostrzenia od 26 czerwca:
Siłownie, kluby fitness, kasyna, obiekty handlowe, placówki pocztowe, biblioteki, targi, konferencje, wystawy i sale zabaw – nowy limit uczestników – 1 osoba na 10 m².
Świątynie – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
Dyskoteki – maksymalnie 150 osób.
Imprezy i spotkania organizowane na świeżym powietrzu, w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej – bez zmian, maksymalnie 150 osób,
Zgromadzenia – maksymalnie 150 osób.
Transport – 100 proc. obłożenia. Pasażerowie powinni mieć maseczki zakrywające usta i nos.
Wesołe miasteczka – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
Kina i teatry – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
Hotele – maksymalnie 75 proc. zajętych pokoi. Limit nie dotyczy zorganizowanych grup dzieci i młodzieży poniżej 12 roku życia.
Restauracje – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
Obowiązek utrzymania co najmniej 1,5-metrowej odległości między pieszymi. Wyłączeniu z obowiązku są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia); osoby wspólnie mieszkające lub gospodarujące; osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności, z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, osoby niemogące się samodzielnie poruszać i ich opiekunowie
Zasłanianie ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych jest obowiązkowe w całym kraju. Nos i usta można zasłaniać tylko za pomocą maseczki. Maseczkę trzeba nosić m.in. na terenie nieruchomości, w komunikacji publicznej, sklepach, galeriach handlowych, punktach usługowych, zakładach pracy, w kinie i teatrze, w przychodni, szpitalu, kościele, szkole, a także urzędach i budynkach użyteczności publicznej
Co istotne wszystkie wymienione wyżej limity nie dotyczą osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.
źródło: rynek zdrowia.pl
Dodaj komentarz