Warszawski Uniwersytet Medyczny poprawił swoją pozycję wśród najlepszych uczelni na świecie, czyli na „Liście szanghajskiej” i jest najwyżej ocenioną polską uczelnią medyczną w tym prestiżowym rankingu.
W gronie 1000 najlepszych szkół wyższych (Academic Ranking of World Universities) znalazło się 10 polskich uczelni
Podobnie jak w roku ubiegłym najwyżej wśród wszystkich polskich uczelni oceniono Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski (poz. 401-500)
Najlepszą na tegorocznej „Liście szanghajskiej” ocenę spośród polskich uczelni medycznych uzyskał Warszawski Uniwersytet Medyczny (miejsce od 701 do 800)
W tegorocznym zestawieniu Academic Ranking of World Universities (ARWU – tzw. Lista szanghajska) Warszawski Uniwersytet Medyczny zajął miejsce od 701 do 800. WUM awansował tym samym o dwie grupy w stosunku do ubiegłego roku i został najlepiej oceniony spośród polskich uczelni medycznych – podaje uczelnia.Uniwersytet Harvarda nadal światowym liderem
W gronie 1000 najlepszych szkół wyższych znalazło się 10 polskich uczelni. Podobnie jak w roku ubiegłym najwyżej oceniono Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski (poz. 401-500). W siódmej setce obok WUM znalazła się Akademia Górniczo-Hutnicza im. St. Staszica w Krakowie.
Kolejne miejsca zajęły Politechnika Gdańska (poz. 801-900), Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (poz. 801-900), Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu (poz. 801-900), Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (poz. 901-1000), Politechnika Warszawska (poz. 901-1000) i Politechnika Wrocławska (poz. 901-1000).
W stosunku do lat ubiegłych nie zmieniła się czołówka najlepszych uczelni na świecie. W 2021 zestawienie otwiera Uniwersytet Harvarda. Na drugim miejscu znalazł się Uniwersytet Stanforda, a na trzecim brytyjski Uniwersytet Cambridge. W pierwszej dziesiątce jest 8 uczelni amerykańskich i dwie brytyjskie.LISTA szanghajska. Takie są kryteria rankingu
Metodologia rankingu wykorzystuje 6 obiektywnych wskaźników. Pod uwagę bierze się:
Liczbę absolwentów którzy otrzymali Nagrodę Nobla lub Medal Fieldsa
Listę pracowników, którzy otrzymali Nagrodę Nobla lub Medal Fieldsa
Liczbę publikacji w czasopismach „Nature” lub „Science”
Liczbę najlepiej cytowanych naukowców (Highly Cited Researchers)
Liczbę publikacji, które znalazły się w wybranych indeksach cytowań (Science Citation Index – Expanded oraz Social Sciences Citation Index)
Wielkość osiągnięć w stosunku do wielkości uczelni.
źródło: rynek zdrowia.pl
Dodaj komentarz