W związku z porozumieniem w sprawie płac minimalnych w podmiotach leczniczych zawartym w Zespole Trójstronnym ds. Ochrony Zdrowia ZK OZZL przedstawił swoje stanowisko. Ustalenia Zespołu oznaczają dla lekarzy czwarty rok z rzędu obniżkę pensji minimalnej względem przeciętnego wynagrodzenia – stwierdza ZK OZZL.
Krzysztof Bukiel: OZZL nie akceptuje uzgodnienia zespołu trójstronnego dotyczącego płacy minimalnej dla lekarzy ze specjalizacją, którą ustalono w wysokości 1,45 przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce (od lipca 2022)
Sposób powołania Zespołu, jego skład i procedura dochodzenia do porozumienia wykluczają z negocjacji i pozbawiają głosu stanowiącego reprezentatywne związki zawodowe poszczególnych zawodów medycznych – napisał przewodniczący Związku
W ocenie OZZL, dla lekarzy propozycja ministra odnośnie ich pensji jest nie do przyjęcia, a ustawa o płacach minimalnych w ustalonym kształcie nie stanowi żadnego postępu, a wręcz regres
Porozumienie ws. podwyżek najniższego wynagrodzenia w ogniu krytyki
W oświadczeniu podpisanym przez Krzysztofa Bukiela, przewodniczącego Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, że „prowadzenie przez Ministra Zdrowia negocjacji dotyczących płac minimalnych pracowników podmiotów leczniczych w ramach Zespołu Trójstronnego oznacza – de facto – rezygnację przez rządzących z faktycznego dialogu społecznego w tym zakresie”.
Sposób powołania „Zespołu”, jego skład i procedura dochodzenia do porozumienia wykluczają z negocjacji i pozbawiają głosu stanowiącego reprezentatywne związki zawodowe poszczególnych zawodów medycznych – napisał Krzysztof Bukiel.
Mogą one uczestniczyć w rozmowach jedynie w ramach tzw. central związkowych, gdzie – z natury rzeczy są jednym z wielu elementów – lub jako eksperci, których głos – jak uczy doświadczenie – nie ma żadnego znaczenia – czytamy w oświadczeniu ZG OZZL.
W opinii Krzysztofa Bukiela, sposobu w jaki traktowany jest głos OZZL dowodzą losy np. ostatniej propozycji OZZL, przedstawiana wielokrotnie ministrowi zdrowia.Kompromisu nie było – pensja minimalna relatywnie spada
Propozycja nawiązywała do kompromisowej, senackiej poprawki do ustawy o płacach minimalnych z czerwca br, przewidującej dla lekarzy ze specjalizacją wskaźnik = 1,7 przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce. OZZL zgodził się, aby obowiązywał on od lipca 2022. Propozycja ta nie została nawet poddana pod dyskusję na forum Zespołu.
OZZL nie akceptuje „uzgodnienia” Zespołu dotyczącego płacy minimalnej dla lekarzy ze specjalizacją, którą ustalono w wysokości 1,45 przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce (od lipca 2022).
Lekarze już w roku 2018, w wyniku wprowadzenia ustawy o podwyżkach dla specjalistów pracujących w szpitalach osiągnęli faktycznie wskaźnik 1,58 przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce. Ustalenia Zespołu oznaczają zatem dla lekarzy 4 rok z rzędu obniżkę pensji minimalnej względem przeciętnego wynagrodzenia – napisał Bukiel.
Jak zaznacza OZZL wie, iż propozycje ministra zdrowia przewidujące wzrost płac minimalnych zostały przez niektóre zawody przyjęte z aprobatą i są one tymi podwyżkami usatysfakcjonowane. Dla tych zawodów ustawa o płacach minimalnych stanowi istotny postęp i poprawę warunków wynagradzania.OZZL: propozycja ministra dotycząca podwyżek – nie do przyjęcia
Dla lekarzy jednak propozycja ministra odnośnie ich pensji jest nie do przyjęcia, a ustawa o płacach minimalnych w tym kształcie nie stanowi żadnego postępu, a wręcz regres. To oznacza, że nadal jedynym sposobem na podwyżkę pensji lekarskich pozostają nadal: strajk, inna forma protestu lub zwolnienie się z pracy – ostrzega przewodniczący OZZL.
Dlatego po raz kolejny zwracamy się do ministra zdrowia – czytamy w oświadczeniu – z wnioskiem o podjęcie rozmów z reprezentacją zawodową lekarzy w sprawie wysokości współczynnika pracy dla lekarzy w ustawie o płacach minimalnych w podmiotach leczniczych. Uzgodnienia w ramach Zespołu trójstronnego nie zakazują ministrowi wprowadzenia zmian korzystniejszych dla pracowników niż to ustalono w ramach Zespołu.
Dopiero porozumienie między MZ a reprezentacją lekarzy da prawo do stwierdzenia, że wysokość minimalnej płacy dla lekarzy została uzgodniona ze stroną społeczną. Ustalenia w ramach zespołu trójstronnego – w tym zakresie – nie są uzgodnieniami tylko formą uzurpacji. Jest ewenementem na skalę światową, że minister zdrowia ustala płace dla lekarzy z pominięciem zawodowej reprezentacji lekarzy – stwierdza Krzysztof Bukiel.
Jeżeli do takiego porozumienia między OZZL a MZ nie dojdzie, lekarzom pozostanie jedynie domagać się podwyżki płac na poziomie swoich zakładów pracy z wykorzystaniem takich form nacisku, jak zbiorowe zwolnienie się z pracy lub wypowiadanie klauzuli opt-ut, do czego – nawiasem mówiąc – dochodzi już teraz w wielu szpitalach.
Alternatywą będzie dalszy odpływ lekarzy z publicznej ochrony zdrowia, co utrudni jeszcze bardziej dostęp Polaków do refundowanych świadczeń zdrowotnych – zaznacza przewodniczący OZZL.
źródło: rynek zdrowia.pl
Dodaj komentarz