– Żadna apteka nie jest w stanie mieć wszystkich produktów leczniczych, ale nie ma problemu z systemowym brakiem leków – zapewniał we wtorek Maciej Miłkowski. Wiceszef zdrowia odniósł się w ten sposób do informacji Interii o deficycie leków w naszym kraju. Przedstawiciel resortu poinformował także, że wkrótce zostanie wydane nowe obwieszczenie w tej sprawie.
W środę 18 października odbyła się konferencja prasowa wiceministra zdrowia Macieja Miłkowskiego w sprawie bieżącej dostępności leków w Polsce. Polityk poinformował, że w Polsce mamy zarejestrowanych ponad 16 tys. produktów leczniczych i ok. 55 tys. opakowań.
– Żadna apteka nie jest w stanie mieć wszystkich produktów leczniczych, ale nie ma problemu z systemowym brakiem leków – zapewnił we wtorek wiceminister.
Ministerstwo Zdrowia: Sytuacja nie odbiega od normy
Miłkowski przyznał, że jest problem z poszczególnymi lekami, jednak nie zauważono, aby sytuacja odbiegała od normy.
Wiceszef resortu dodał, że występujące problemy związane są np. z decyzjami biznesowymi producentów o zakończeniu produkcji danego leku.
– To dotyczy bardzo często leków i problemów centralnych firm – globalnych, europejskich – powiedział.
Miłkowski zwrócił też uwagę na problemy techniczne.
– Bardzo często GIF wstrzymuje część produktów ze względu na np. zanieczyszczenia. Są również problemy geopolityczne, w szczególności teraz, z dostępnością substancji czynnych czy innych produktów wykorzystywanych w lekach – stwierdził wiceminister.
Miłkowski: We wtorek nowe obwieszczenie w sprawie leków zagrożonych brakiem dostępności
Szef resortu poinformował, że Ministerstwo Zdrowia wyda we wtorek nowe obwieszczenie w sprawie produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności.
– Dzisiaj będzie podpisane kolejne obwieszczenie antywywozowe. 12 nowych substancji czynnych będzie wprowadzonych, z różnych powodów – mówił Maciej Miłkowski.
Wiceminister dodał, że resort chce, by lekarze mieli bieżącą informację o dostępności leków tak, by już na etapie wystawiania recept widzieli, czy są problemy z brakami, czy nie.
– Pracujemy również nad rozwiązaniem systemowym, informatyzacja w systemie ochrony zdrowia idzie cały czas do przodu. Rozszerzenia systemu gabinet.gov.pl, dostępu dla lekarzy i integracji z innymi systemami następuje. Chcemy przekazywać informacje docelowo o dostępności produktów na poziom lekarza, by podczas preskrypcji widział, czy są problemy z brakami, czy nie – powiedział.
Rzecznik MZ: w trybie dwutygodniowym będziemy przekazywać informacje o dostępności leków
We wtorek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz zapewnił, że ministerstwo będzie w trybie dwutygodniowym przekazywać informacje na temat dostępności leków.
– W trybie najpewniej dwutygodniowym będziemy przekazywać od dziś informacje do Naczelnej Izby Lekarskiej, Naczelnej Izby Aptekarskiej oraz hurtowników w zakresie możliwej, ograniczonej dostępności poszczególnych leków tak, żeby lekarz już przy wypisywaniu pacjenta mógł stwierdzić, czy lek będzie mógł wykupiony, czy jest dostępny w aptekach na terenie choćby województwa – poinformował rzecznik MZ.
źródło: interia.pl
Dodaj komentarz