Minister zdrowia Adam Niedzielski zachęca do aktywności fizycznej. – Nie trzeba od razu porywać się na zawodowstwo, wystarczy spacer – przekonuje. Wraz z prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia Filipem Nowakiem poleca działania profilaktyczne, w tym badania w ramach programu Profilaktyka 40 plus. Jak dotąd skorzystało z niego 1,75 mln spośród 20 mln uprawnionych osób.
Minister zdrowia zachęca do aktywności fizycznej
W piątek 7 kwietnia odbyła się konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Filipa Nowaka z okazji Światowego Dnia Zdrowia. Na konferencję przybiegli w sportowych strojach po pokonaniu dystansu 1,3 km.
– Dzisiaj spotykamy się z okazji Światowego Dnia Zdrowia i chcieliśmy z tej okazji zaprosić wszystkich do dbania o swoje zdrowie – na różne sposoby, przede wszystkim do zmiany filozofii stylu życia; mówię o racjonalnym odżywianiu, aktywności fizycznej – mówił minister.
– Musimy wszyscy zdawać sobie sprawę, że jeżeli chodzi o nasz poziom zdrowia, nasz komfort życia, to przede wszystkim zależy od tego, jak sobie ten kapitał zdrowotny wypracowujemy – dodał.
Za 60 proc. zdrowia człowiek odpowiada sam
Adam Niedzielski przywołał koncepcję kanadyjskiego naukowca Marca Lalonde’a, niegdyś ministra zdrowia Kanady, zgodnie z którą za ponad 60 proc. swojego zdrowia człowiek odpowiada poprzez pracę nad zdrowiem, odżywianie, prowadzenie aktywnego trybu życia, w tym bieganie, do czego, Niedzielski, jak dodał, „bardzo zachęca”.
– Ale w gruncie rzeczy nie trzeba od razu porywać się na zawodowstwo i bieganie, wystarczy spacer. Pół godziny aktywności dziennie naprawdę ma zbawienne efekty dla zdrowia – przekonywał.
Minister wspomniał, że wraz z prezesem NFZ Filipem Nowakiem dzień wcześniej poddali się ogólnemu badaniu krwi „zakresowo powtarzającym to, co można zrobić w ramach Profilaktyki 40 plus”.
– To jest drugi element dbania o zdrowie: nie tylko styl życia, ale również regularne badanie się, profilaktyka wykorzystująca chociażby program „Profilaktyka 40 plus” – kontynuował.
1,75 mln osób bierze udział w Profilaktyce 40 plus. Uprawnionych jest 20 milionów
Jak wyliczał Niedzielski, obecnie programem Profilaktyka 40 plus objętych jest ok. 1,75 mln osób i przypomniał, że w Polsce osób uprawnionych do udziału w programie mieszka ponad 20 milionów.
– 1,75 mln to nie jest jeszcze satysfakcjonujący wynik, dlatego, korzystając z okazji, zapraszamy do wykonania tych badań, do zrobienia bilansu postcovidowego swojego zdrowia. Niech ten bilans będzie przesłanką, powodem do tego, by na nowo zadbać o swoje zdrowie, przyjąć jakieś postanowienie: racjonalnie się odżywiać, zacząć ćwiczyć – zalecał minister i zadeklarował powrót do biegania po półrocznej przerwie.
Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych Adam Niedzielski życzył, by były one „momentem pewnego przesilenia w myśleniu o swoim zdrowiu”. – Żebyśmy podjęli aktywność fizyczną, bo to jest pierwszy krok do dobrego zdrowia, byśmy pomyśleli o tym, jak się odżywiamy. Warto czytać etykietki, sprawdzać, jakie składniki są w żywności. Zadbajmy na wiosnę na nowo o swoje zdrowie – podsumował.
Profilaktyka na stałe wpisana w strategię NFZ
Jak podkreślił w swojej wypowiedzi prezes NFZ Filip Nowak, „profilaktyka, promocja zdrowia na trwałe wpisana jest do strategii Narodowego Funduszu Zdrowia”.
– Prowadzimy szereg działań promocyjnych, profilaktycznych są to różnego rodzaju programy przesiewowe, kioski profilaktyczne w naszych punktach obsługi klienta. Jest to także program Profilaktyka 40 plus – wymieniał.
W ocenie Nowaka „nie ma złych sposobów na promowanie profilaktyki czy zdrowego trybu życia”. – Dziś się przebiegliśmy – dla niektórych to może być zabawna forma promocji, ale bardzo dobra. Właśnie tak powinniśmy próbować zachęcić wszystkich nas do korzystania z tego, co daje nam przyroda, co możemy robić jako wcale nie sportowcy, tylko zwykli ludzie – podkreślił.
Nowak zachęcił, by „w czasie świątecznym również zastanowić się nad tym, jak spędzamy czas wolny i czy możemy nieco aktywniej”. Zachęcał, by przed śniadaniem wielkanocnym wejść na stronę Narodowego Funduszu Zdrowia i zobaczyć, co NFZ proponuje.
– W każdą środę oferujemy „Środę z profilaktyką”. Naprawdę można znaleźć tam kilka ciekawych informacji, jak choćby diety skrojone na miarę dla każdego z nas – przypomniał.
– Zachęcam państwa do aktywności i być może następnym razem przebiegniemy się wszyscy razem – wyraził nadzieję prezes Funduszu.
ZOZ, który był metą biegu ministra i prezesa NFZ, ma pod opieką ponad 25 tys. pacjentów. To jeden z największych w Warszawie
Dr Michał Jonczyński, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Warszawa Wola-Śródmieście przy ul. Płockiej w Warszawie również wziął udział w konferencji. Podległa mu instytucja obejmuje 13 przychodni na terenie Woli i Śródmieścia.
– Będziemy się rozwijać jeszcze na Odolanach – zapowiedział. – Tutejsza przychodnia przy ul. Płockiej jest jedną z największych i w naszym portfolio Woli, Śródmieścia, ale też Warszawy. Swoją opieką obejmuje ponad 25 tys. pacjentów; dorosłych i dzieci, więc jest to bardzo dużo – podkreślił dyrektor.
– Staramy się objąć jak najlepszą opieką wszystkich pacjentów Woli, Śródmieścia – ale i w Warszawie – oraz profilaktyką. Codziennie jest możliwość badania krwi pomiędzy 7 a 10 w naszych przychodniach – poinformował, dodając, że w przychodni przy ul. Płockiej jest możliwość wykonania rentgenu, USG i innych badań specjalistycznych, na które zaprosił. Zachęcał także do badań w ramach Profilaktyki 40 plus.
źródło: rynekzdrowia.pl
foto: PAP/Tomasz Gzell
Dodaj komentarz