Szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda ocenił, że wzrost luki VAT w Polsce do 15,8 proc. jest „niepokojący”. KAS zamierza skończyć z tym trendem. W tym celu skarbówka planuje podjąć kroki w celu uproszczenia procedur oraz zwiększenia specjalizacji komórek kontrolnych.Luka VAT to różnica między wartością teoretycznych (oczekiwanych) wpływów z podatku VAT a faktycznie uzyskanymi dochodami z tego tytułu. Jej istnienie wynika z wielu czynników, takich jak unikanie opodatkowania, optymalizacje podatkowe, ale też błędy w odprowadzaniu podatku czy upadłości firm.Ministerstwo Finansów poinformowało na początku czerwca w sprawozdaniu dot. realizacji budżetu państwa za 2023 rok, że luka VAT w Polsce wzrosła w tym okresie do poziomu 15,8 proc. z 7,3 proc. notowanych w 2022 roku. Czyli podwoiła się.- Jeśli chodzi o lukę VAT, ewidentnie widać odwrócenie trendów, to jest dla nas niepokojące. Jest to poniekąd pewna konsekwencja likwidacji kontroli skarbowej w 2017 r. Osoby, które przeprowadzały trudne kontrole, związane z karuzelami VAT i z podatkiem dochodowym, nagle siadały za biurkiem i analizowały np. JPK. Wyspecjalizowani kontrolerzy – inspektorzy zostali porozrzucani po różnych komórkach organizacyjnych – powiedział Marcin Łoboda, szef KAS.
Skarbówka chce lepszych kontroli
Szef KAS podkreślił ponadto, że „istotna jest specjalizacja komórek kontrolnych, przede wszystkim w Urzędach Celno-Skarbowych”. – Tam potrzebna jest bardzo szeroka i specjalistyczna wiedza do tego, jak prowadzić złożone i trudne kontrole. To jest do odbudowania i nad tym pracujemy – dodał.
Łoboda zapowiedział także, że w przyszłości planowane są zmiany w ustawie o Krajowej Administracji Skarbowej, które mają na celu uproszczenie procedur kontrolnych.Poziom luki VAT pokazuje, jak skuteczny jest system podatkowy i jak efektywne jest ściąganie tego podatku. Im mniejsza luka, tym większa szczelność systemu VAT i mniejsze straty budżetowe. Dlatego jej ograniczanie jest jednym z głównych celów polityki fiskalnej wielu państw, w tym Polski. Służą temu różne działania uszczelniające: wprowadzanie nowych narzędzi kontrolnych i analitycznych, zwiększanie skuteczności skarbówki czy zmiany legislacyjne utrudniające unikanie opodatkowania.
źródło: money.pl
Dodaj komentarz