Od 2022 roku urzędy skarbowe coraz częściej żądają ujawnienia danych bankowych Polaków. W ciągu niespełna dwóch lat skierowano już ponad 3,5 tys. wniosków o uchylenie tajemnicy bankowej. Skarbówka może sprawdzać rachunki, obroty, kredyty i depozyty – nawet jeśli dana osoba nie jest podejrzana.Z początkiem lipca 2022 roku fiskus otrzymał nowe uprawnienia, które znacząco rozszerzyły możliwość dostępu do informacji bankowych obywateli. Wprowadzona w ramach Polskiego Ładu zmiana pozwala naczelnikom urzędów skarbowych i celno-skarbowych na występowanie do banków o ujawnienie danych nie tylko osób podejrzanych o przestępstwa skarbowe, ale również wszystkich innych osób fizycznych.
Skarbówka wchodzi na konta bankowe Polaków
Jak informuje serwis wyborcza.biz, w okresie od 1 lipca 2022 r. do 31 marca 2024 r. urzędy skarbowe wystąpiły do banków z ponad 3,5 tysiąca żądań uchylenia tajemnicy bankowej. Oznacza to, że skarbówka coraz częściej kontroluje finanse Polaków, sprawdzając m.in.:
liczbę i rodzaj posiadanych rachunków bankowych,
obroty i saldo kont,
historię transakcji oraz ich nadawców i odbiorców,
zawarte umowy kredytowe i pożyczkowe wraz z informacją o ich zabezpieczeniach,
umowy depozytowe i dostęp do skrytek sejfowych.
Eksperci zwracają uwagę, że takie działania mogą budzić wątpliwości prawne. – Skala dokonywanych blokad rachunków czy inwigilowania ich bez podstawy prawnej w Polsce jest ewenementem w Europie – zauważył w rozmowie z money.pl Paweł Nejman, ekspert podatkowy Admiral Tax. Dodał, że polskie sądy wielokrotnie podkreślały, iż bez ich zgody nie można pozbawiać obywatela dostępu do jego środków.
źródło:o2.pl
Dodaj komentarz