Projekt nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, przyjęty w tym tygodniu przez Radę Ministrów, znajdzie się wkrótce na stronach Rządowego Centrum Legislacji – przekazał w czwartek (9 stycznia) rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Andrusiewicz wyjaśnił, że obecnie wprowadzane są autopoprawki, a dokument jest scalany.
– Niczego nie ukrywamy. Nie ma problemu, żeby przekazać samorządowi lekarskiemu projekt w kształcie, jaki był omawiany na Radzie Ministrów, ale nie zawierałby on autopoprawek i nie byłby ostateczny. Z pewnością wkrótce, w najbliższych dniach, projekt zostanie zamieszczony na stronach Rządowego Centrum Legislacji – uspokaja rzecznik Ministerstwa Zdrowia, odpowiadając na uwagi samorządu lekarskiego.
Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja przekazał, że projekt nie został dotychczas przekazany NRL, a jego ostateczna wersja nie została nigdzie udostępniona.
– Jesteśmy zaniepokojeni trybem procedowania ustawy, tym bardziej, że projekt przyjęty przez Radę Ministrów nie był z nami konsultowany. Niedopuszczalna jest sytuacja, w której ustawa dotycząca wykonywania zawodów lekarza i lekarza dentysty była przyjmowana przez Radę Ministrów bez konsultacji jej ostatecznej wersji z samorządem lekarskim – wskazał Matyja.
Prezes zwrócił się do lekarzy, w związku z wpływającymi do Naczelnej Izby Lekarskiej pytaniami dotyczącymi projektu.
– Chciałbym jednoznacznie oświadczyć, że Naczelna Izba Lekarska nie ma wiedzy, jaki był ostateczny projekt nowelizacji ustawy, który został przyjęty przez Radę Ministrów 7 stycznia 2020 r. – przekazał.
– Ze względu na wagę aktu, dokument będzie przedmiotem rzetelnej analizy Naczelnej Rady Lekarskiej niezwłocznie po udostępnieniu jego treści – zapowiedział.
Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty i niektórych innych ustaw. Regulacja ma poprawić warunki kształcenia oraz zwiększyć liczbę lekarzy specjalistów.
W komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu przekazano, że w projekcie wprowadzono rozwiązania zachęcające do powrotu do kraju lekarzy i lekarzy dentystów będących obywatelami Polski, którzy dyplomy uzyskali w krajach trzecich (poza Unią Europejską). Umożliwiono także zatrudnianie w naszym kraju lekarzy specjalistów wykształconych poza UE (obywateli polskich i obcokrajowców). Ponadto przewidziano ułatwienia w kształceniu podyplomowym lekarzy i lekarzy dentystów Polsce.
źródło: PAP
Dodaj komentarz