Chcemy, żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu – powiedział PAP przewodniczący OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych Sławomir Izdebski. Rolnicy oczekują też wstrzymania niekontrolowanego importu produktów rolnych z Ukrainy oraz utrzymania w Polsce hodowli zwierząt futerkowych.Szef OPZZ wskazał, że celem wtorkowego protestu rolników, którzy mają blokować m.in. trasy szybkiego ruchu i drogi, jest zrealizowanie przez rząd ich trzech postulatów.
– Mówimy stop Zielonemu Ładowi, stop importowi produktów rolnych z Ukrainy, stop ograniczaniu hodowli w Polsce – podkreślił.
Zaznaczył, że choć przedstawiciele organizacji rolniczych spotykali się z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Czesławem Siekierskim, to prawdziwych rozmów rządem nie było. – Chcemy żeby rząd złożył do Komisji Europejskiej deklarację, że Polska całkowicie wycofuje się Zielonego Ładu – oświadczył. Ponadto rolnicy oczekują „wstrzymania niekontrolowanego importu produktów rolnych z Ukrainy oraz zapewnienia, że nie będzie w Polsce likwidacji hodowli zwierząt, w tym futerkowych”. Izdebski zapowiedział, że oprócz wtorkowego protestu, 27 lutego zaplanowany jest „gwiaździsty marsz na Warszawę”, w którym, oprócz polskich rolników, mają też uczestniczyć przedstawiciele organizacji rolniczych z innych krajów europejskich. – Chcemy pokazać, że zatrzymanie Zielonego Ładu jest naszym wspólnym postulatem – wskazał.
Żądania rolników nie zostaną spełnione?
W ubiegłym tygodniu minister rolnictwa Czesław Siekierski podkreślił, że w wielu aspektach przyznaje rację rolnikom, ale jednoczenie „zamknięcie” Zielonego Ładu nie będzie możliwe.
Minister poinformował również, że strona polska negocjuje dwustronne porozumienie z Ukrainą w sprawie importu produktów rolnych. Chodzi o to, by ustalić zasady, które określałyby wielkości kontyngentów poszczególnych towarów, jakie mogą wpłynąć do Polski, by nie naruszyć stabilizacji poszczególnych rynków. Europejski Zielony Ład to pakiet inicjatyw politycznych, którego celem jest skierowanie UE na drogę transformacji ekologicznej, a ostatecznie – osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Pakiet obejmuje inicjatywy w ściśle powiązanych ze sobą obszarach, np. klimatu, środowiska, energii, transportu, przemysłu, rolnictwa oraz zrównoważonego finansowania.We wtorek posiedzenie odbędzie Rada Ministrów, która ma zająć się kilkoma projektami, w tym wakacjami kredytowymi. W porządku obrad znalazła się również informacja ministra rolnictwa o bieżącej sytuacji.
źródło: wp.pl
Dodaj komentarz