Wszystkie pomieszczenia przeznaczone do przechowywania pojazdów w budynkach mieszkalnych będą opodatkowane jak mieszkania. Rząd przyjął nowelę projektu – podał resort finansów w komunikacie.Rząd przyjął projekt przepisów, które doprecyzowują definicje „budowli” i „budynku” na potrzeby podatkowe. Pojawił się w nich zamknięty katalog budowli podlegających opodatkowaniu.
Zmienione zostały zasady opodatkowania podatkiem od nieruchomości garaży w budynkach mieszkalnych. Pomieszczenia służące do przechowywania pojazdów będą uznawane za część mieszkalną budynku. Projektowana ustawa ma wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.
Po zmianie wszystkie pomieszczenia przeznaczone do przechowywania pojazdów w budynkach mieszkalnych (niezajęte na działalność gospodarczą) będą opodatkowane jednakową stawką podatku – wyjaśnia rząd.Proponowana przez rząd nowelizacja ma doprowadzić do zlikwidowania kuriozalnych różnic w opodatkowaniu garaży i miejsc parkingowych. Przypomnijmy: maksymalna wysokość podatku od nieruchomości dla budynków i ich części mieszkalnych jest corocznie waloryzowana. W 2024 r. stawka za 1 mkw. w budynku mieszkalnym wynosi 1,15 zł za 1 mkw. powierzchni, a w 2025 r. wzrośnie do 1,19 zł. Zgodnie z projektem przyjętym przez rząd poza opodatkowaniem pozostaną tzw. obiekty małej architektury. Jak tłumaczy resort finansów w uzasadnieniu projektu, zmiana ma ujednolicić stosowanie przez samorządy opodatkowania budynków – w przypadku których stawki liczone są od ich powierzchni – oraz budowli (te z kolei są objęte podatkiem uzależnionym od wartości).
Budynki zwolnione z podatku
Zgodnie z projektowanymi definicjami za budynek nie będzie uznawany obiekt służący do gromadzenia materiałów, czyli np. zbiornik. Silosy opodatkowane będą wyłącznie, gdy związane będą z działalnością gospodarczą.Projekt zakłada też doprecyzowanie zakresu zwolnienia z podatku od nieruchomości budowli portowej. Ma odnosić się ono do budowli infrastruktury portowej w portach morskich lub przystankach morskich, a także infrastruktury, która zapewnia do nich dostęp i zajętych pod nie gruntów.
W komunikacie rządu wskazano, że uszczelniony w przepisach ma też zostać pobór opłaty uzdrowiskowej. Rada gminy będzie mogła nałożyć obowiązek prowadzenia ewidencji osób, które zobowiązane są do płacenia tej opłaty. Zmiana ma umożliwić rzetelne wywiązywanie się z obowiązku pobierania takowej opłaty.
źródło:money.pl
Dodaj komentarz