Andrzej Duda w czwartek 14 lipca podpisze ustawę wprowadzającą wakacje kredytowe oraz reformę wskaźnika WIBOR. Kancelaria Prezydenta RP wydała oświadczenie na Twitterze.Prezydent podpisze ustawę o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, która zakłada wprowadzenie wakacji kredytowych i reformę WIBORu w czwartek, 14 lipca 2022 r. o godz. 11.30 – poinformowała na Twitterze Kancelaria Prezydenta.Ustawa będzie dotyczyć osób, które zaciągnęły kredyt hipoteczny w złotych polskich na własny cel mieszkaniowy. Oznacza to, że z wakacji kredytowych nie będą mogły skorzystać osoby mające zobowiązanie w walucie innej niż złoty.
Kredytobiorcy będą mogli wnioskować o cztery miesiące zawieszenia spłaty raty kredytu bez żadnych kosztów w tym roku (po dwa miesiące w III i IV kw. 2022) i po jednym miesiącu w każdym kwartale roku 2023.Wakacje kredytowe jeszcze bez podpisu. Czas goni
RMF przypomina kalendarz, który jest niezwykle istotny w tej kwestii. Ustawa podpisana przez Andrzeja Dudę wejdzie w życie po 14 dniach. A więc gdyby prezydent podpisał ustawę w środę, 13 lipca to wnioski o wakacje kredytowe można byłoby składać dopiero od 27 lipca. A co ważne, w lipcu można złożyć wniosek o niepłacenie sierpniowej raty. Kredytobiorcy będą mieli więc tylko 2 dni robocze na złożenie wniosku, aby skorzystać z proponowanych rozwiązań.Dlatego oczekiwano, że prezydent Andrzej Duda złoży podpis pod ustawą w środę, 13 lipca. W podobnym tonie wypowiadał się Andrzej Dera, prezydencki minister. – Należy się spodziewać, że w środę prezydent Andrzej Duda podpisze ustawę o tzw. wakacjach kredytowych – oświadczył w Programie 1 Polskiego Radia.
WIBOR do lamusa. Będzie nowy wskaźnik oprocentowania kredytów
Rząd w ramach pakietu pomocy kredytobiorcom zapowiedział m.in. eliminację wskaźnika WIBOR z umów kredytowych. Od 2023 roku zastąpić ma go inna stawka, która z założenia ma lepiej odpowiadać realiom rynkowym i być niższa, co powinno przełożyć się na mniejsze raty.
W nowych przepisach, które czekają na podpis prezydenta, znalazły się również regulacje wymuszające na bankach odejście od wskaźnika WIBOR. Jednak zamiennik i data jego wprowadzenia zostaną dopiero ustalone rozporządzeniem.
źródło: money.pl
Dodaj komentarz