Abonament RTV wzrośnie w 2023 roku. Można jednak uzyskać zniżkę

wpis w: Zdrowie | 0

Stawki za abonament RTV wzrosną wraz z 1 stycznia 2023 r. o blisko 10 proc. Osoby słuchające radia będą zobowiązane do opłaty wynoszącej 8,7 zł miesięcznie, natomiast dla oglądających telewizję stawka wzrośnie do 27,3 zł miesięcznie. Jednak wraz z podwyżkami Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) uchwaliła nowy taryfikator ze zniżkami.

Abonament RTV wzrośnie od nowego roku o ok. 10 proc. Stawki abonamentu RTV za używanie odbiornika radiowego wyniosą 8,7 zł miesięcznie. Stawki abonamentu RTV za używanie odbiornika telewizyjnego albo radiofonicznego i telewizyjnego wyniosą 27,3 zł miesięcznie. Można jednak skorzystać ze zniżek, opłacając abonament za większą liczbę miesięcy, np. za cały rok. Wówczas kwota będzie niższa o 10 proc.  Są też grupy, które nie podlegają obowiązkowi opłaty abonamentu. Są nimi m.in. osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz seniorzy powyżej 75. roku życia.

Zgodnie z ustalonymi stawkami za abonament RTV przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, opłata wzrośnie wraz z nowym rokiem. Podwyżki zostały ustalone w Monitorze Polskim z 30 maja 2022 r., poz. 501.

Opłata za abonament w przypadku słuchaczy radia wyniesie 8,7 zł miesięcznie i będzie wyższa od obecnie obowiązującej o 1,2 zł. Natomiast osoby posiadające telewizor lub telewizor wraz z radiem zobowiązane będą do zapłaty 27,3 zł miesięcznie, co jest kwotą wyższą od tej z 2022 r. o 2,8 zł.

Zniżki za abonament RTV – nowy taryfikator od 2023 r.

Jednak ustalenie nowych stawek przez KRRiT nie jest jedyną zmianą związaną z abonamentem RTV. Latem organ wskazał również nowy taryfikator zniżek, z których mogą skorzystać płatnicy.Największą zniżkę można uzyskać płacąc cały abonament za rok z góry. Wówczas kwota zostanie obniżona o 10 proc. względem kosztów ponoszonych co miesiąc i wyniesie 294,9 zł za telewizor oraz 94 zł za radio.
Druga możliwość to opłata abonamentu za pół roku z góry – wówczas należy się 5 proc zniżki. Osoby chcące opłacić zobowiązanie za trzy miesiące z góry otrzymają zniżkę 4 proc., natomiast najniższa zniżka dotyczy opłat za dwa miesiące z góry – wówczas przysługuje 3 proc. ulgi.
Jednocześnie warto pamiętać, że opłaty należy dokonać do 25. dnia każdego miesiąca, za który naliczany jest abonament. W przypadku wyboru opcji rocznej zapłacić trzeba do 25 stycznia 2023 r.
Kto jest zwolniony z obowiązku płacenia abonamentu RTV?

Wśród użytkowników radia i telewizji uwzględnione są też osoby, które nie podlegają obowiązkowi płacenia abonamentu. Zgodnie z ustawą o opłatach abonamentowych, zwolnione z nich są m.in.: osoby zaliczane do I grupy inwalidzkiej; ze stwierdzeniem o całkowitej niezdolności do pracy; które mają więcej niż 75 lat (nie muszą płacić od pełnego miesiąca, w którym osiągnęli wymagany wiek), a także osoby niesłyszące oraz niewidome.
Na tej liście znalazły się również osoby o statusie bezrobotnego oraz emeryci i renciści, których świadczenia nie przekraczają 50 proc. minimalnego wynagrodzenia na dany rok. Od początku 2023 r. będzie to kwota 3490 zł brutto, natomiast od 1 lipca 2023 r. już 3600 zł brutto.

 

źródło: interia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *