Adam Niedzielski: Tendencja się odwróciła. Więcej zakażeń i hospitalizacji

wpis w: Zdrowie | 0

– Mniej więcej od półtora tygodnia tendencja się odwróciła. Odnotowujemy wzrost liczby zakażeń, jak i hospitalizacji – mówił na konferencji prasowej w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski. Przyrosty z tygodnia na tydzień wynoszą ok. 20 proc. Minister poinformował też o terminie rejestracji najmłodszych na szczepienia przeciw COVID-19.

Minister zdrowia przekazał, że w przypadku COVID-19 „w ostatnich tygodniach mieliśmy do czynienia z przesileniem”.
– To przesilenie polega na odwróceniu tendencji. Do tej pory mieliśmy do czynienia z systematycznym spadkiem liczby zakażeń, ale również spadkiem liczby hospitalizacji – mówił Niedzielski. Tendencja odwróciła się od ok. półtora tygodnia. MZ odnotowuje więcej zakażeń i hospitalizacji.

– W tej chwili przyrosty z tygodnia na tydzień, jeśli mówimy o liczbie infekcji, są rzędu 20 proc. To jest skala dosyć duża. Natomiast sama liczba zakażeń pozostaje stosunkowo niewielka – dodawał. W ciągu tygodnia odnotowywanych jest ok. 3-3,5 tys. zakażeń.Hospitalizowanych jest blisko tysiąc osób z COVID-19. – Pokazuje to, że mamy do czynienia odwrócenie trendu, trend jest wzrostowy, ale nadal ta skala hospitalizacji jest stosunkowo niewielka – mówił minister zdrowia.
Według Niedzielskiego, apogeum kolejnej fali zakażeń prognozowane jest na koniec stycznia 2023. – Maksymalna liczba zachorowań, którą odnotowujemy w tej prognozie to jest nieco powyżej 5 tys. Będzie porównywalna z falą letnio-wrześniową – mówił.

Grypa – główny problem epidemiczny

Jednocześnie minister zdrowia ostrzegł, że to nie COVID-19 jest głównym problemem epidemicznym, a zachorowania na grypę i RSV.
– Żeby zdać sobie sprawę ze skali różnicy między tymi dwoma zjawiskami epidemicznymi wystarczy podać dwie liczby. Pierwsza z nich to jest liczba zachorowań na COVID-19 od początku września do 30 listopada. Ta liczba to 160 958 zakażeń. Jeżeli w tym samym okresie mamy raportowane przypadki grypy, to mamy zupełnie inną skalę – to prawie 1,3 mln zachorowań – podsumował minister zdrowia.

Eskalacja zachorowań nastąpiła we wrześniu, gdy kończyła się fala zakażeń COVID-19. Statystyki zachorowań na grypę są najwyższe od 2020 r. Minister wskazywał, że był to wynik stosowania maseczek i dezynfekcji oraz utrzymywania dystansu społecznego.

– Mamy wyraźny wzrost zachorowań na grypę jeżeli chodzi o dzieciaki – zwrócił uwagę minister zdrowia. – W tej chwili mówimy o strukturze, gdzie liczba zakażeń wśród dzieci zbliża się do 50 proc. – zauważył.
W szpitalach od początku września do początku grudnia z powodu grypy trafiło blisko 4,2 tys. osób – wynika z danych przekazanych przez Niedzielskiego. – W strukturze tych hospitalizacji dominują dzieci, bo stanowią blisko 60 proc. – powiedział.
Niedzielski dodawał, że najlepszą formą ochrony przed chorobą są szczepienia. Dotychczas do Polski trafiło 3 mln dawek szczepionki na grypę. Zaszczepiło się zaledwie 640 tys. osób.

Szczepienie dzieci przeciw COVID-19

– Od 12 grudnia można zarejestrować na szczepienia przeciw COVID-19 dzieci od sześciu miesięcy do czterech lat – przekazał Adam Niedzielski.
– Od 7 grudnia punkty szczepień mogą zamawiać szczepionkę na COVID-19 w systemie informatycznym. W nocy z 11 na 12 grudnia wystawimy ok. 1,9 mln e-skierowań. Od 12 grudnia można zarejestrować dziecko na szczepienie – wyjaśnił minister zdrowia.Rejestracji można dokonać przez serwis „Moje IKP” bądź tradycyjnie przez infolinię pod numerem 989 czynnej codziennie w godzinach od 7.00 do 20.00.
Podkreślił, że kwalifikację do szczepienia dzieci może przeprowadzić jedynie lekarz, także szczepienia będą odbywać się w punktach, gdzie przyjmuje lekarz. – Tych punktów w tej chwili mamy w skali kraju ok. 7 tys. – zaznaczył.

 

źródło: interia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *