Adam Niedzielski: Testy combo będą dostępne w ciągu tygodnia

wpis w: Zdrowie | 0

– Dzisiaj podpisałem rozporządzenie, które wprowadza do POZ możliwość wykonania tzw. testów combo – poinformował minister Zdrowia Adam Niedzielski. Jak dodał, „w ciągu tygodnia takie testy będą dostępne”. Zdaniem szefa resortu „pandemia nauczyła nas, by przygotowywać się na każdy, nawet najgorszy scenariusz”.
Podczas konferencji prasowej minister zdrowa Adam Niedzielski przekazał, że podpisał rozporządzenie o wprowadzeniu do POZ tzw. testów combo, które pozwalają na identyfikację choroby, z którą mamy do czynienia – RSV, grypę lub COVID-19.

– Jesteśmy po rozmowach z producentami, którzy zadeklarowali, że w tym profesjonalnym obrocie testów nie zabraknie. Mówię tutaj o profesjonalnym obrocie, bo testy, które mamy w aptekach, muszą być dodatkowo certyfikowane do samowykorzystania, a testy które będą wykonywane w POZ, to będą testy przeznaczone dla profesjonalistów – powiedział szef resortu zdrowia.
Testy combo. Minister Adam Niedzielski: Będą dostępne w ciągu tygodnia

Adam Niedzielski oznajmił, że producenci zadeklarowali, że w ciągu tygodnia testy combo będą dostępne. – Najpierw zakupią je POZ, a potem przeznaczaną dla pacjentów – dodał.
Szef resortu zdrowia wyraził nadzieję, że wprowadzana diagnostyka „umożliwi redukowanie ryzyka niepotrzebnej preskrypcji antybiotyków”, ponieważ – jak ocenił – „cały czas antybiotyki na receptę są przepisywane na zapas”.

– Przypominam, że choroby wirusowe nie są leczone lekami antybiotykowymi. Dopiero powikłania czy nadkażenia bakteryjne mogą być w taki sposób leczone – podkreślił.
Minister stwierdził, że „obecnie obserwujemy wyhamowywanie liczby zachorowań na górne drogi oddechowe”. – Covid-19 nauczył nas, że trzeba przygotować się na każdy, nawet najgorszy scenariusz. Dlatego mamy już opracowany plan działania na ewentualne apogeum zachorowań – zakończył szef resortu zdrowia.

 

źródło: interia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *