Andrzej Duda zwołuje Radę Bezpieczeństwa Narodowego

wpis w: Zdrowie | 0

Prezydent przekazał, że na poniedziałek zwołuje Radę Bezpieczeństwa Narodowego ws. sytuacji na polsko-białoruskiej granicy. Zaznaczył, że niepokojąca jest nie tylko ta sytuacja, ale też ataki na polskich żołnierzy, które w ostatnim czasie miały miejsce.- Wobec tego, co dzieje się w ostatnim czasie i w ostatnich miesiącach na polskiej granicy, zdecydowałem o zwołaniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego – prawdopodobnie na poniedziałek na godz. 16. – powiedział dziennikarzom prezydent Andrzej Duda.

Duda stwierdził, że „absolutnie koniecznie jest przedyskutowanie obecnej sytuacji, która dotyczy naszego bezpieczeństwa i skupia opinię publiczną. Ludziom należne są wyjaśnienia”. Podkreślił, że nie rozumie, czemu rząd informuje o sprawie dopiero teraz.

Zaznaczył, że niepokojąca jest nie tylko ta sytuacja, ale też ataki na polskich żołnierzy, które w ostatnim czasie miały miejsce, „kiedy żołnierze zostali poranieni, a (…) jeden z żołnierzy znajduje się w tej chwili bardzo dramatycznego zagrożenia dla życia i zdrowia”.

Dodał, że trzeba wyjaśnić, dlaczego zastosowano tak brutalne środki przymusu wobec polskich żołnierzy. – Jeżeli żołnierze zostali potraktowani w sposób nieuzasadniony, należą im się przeprosiny. I o tym również musimy porozmawiać – mówił Duda.Wcześniej szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz oświadczył, że został poinformowany o zatrzymaniu żołnierzy za strzały ostrzegawcze, nie miał natomiast informacji o sposobie ich zatrzymania, który – jak podkreślił – jest dla niego bulwersujący. Zapewnił, że zdarzenie nie było ukrywane.

Onet napisał w środę wieczorem, że Żandarmeria Wojskowa zatrzymała trzech żołnierzy, którzy na przełomie marca i kwietnia przy granicy polsko-białoruskiej w okolicy miejscowości Dubicze Cerkiewne oddali strzały ostrzegawcze w kierunku napierających uchodźców. Prokuratura zarzuciła dwóm z nich przekroczenie uprawnień i narażenie życia innych osób.

źródło:wp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *