Będzie czwarta dawka? Moderna pracuje nad szczepionkami na podwarianty Omikrona.

wpis w: Zdrowie | 0

Świat obawia się kolejnej fali koronawirusa. Moderna już pracuje nad szczepionkami na warianty Omikrona dominujące obecnie na świecie. W niedługim czasie zamierza ubiegać się o pozwolenie na ich stosowanie w Stanach Zjednoczonych oraz w krajach szczególnie narażonych na rozprzestrzenianie się zaraźliwych wariantów.Pierwsza szczepionka ma być skierowana do podwariantów rozprzestrzeniających się w wielu krajach od początku tego roku. Druga natomiast – do dwóch specyficznych podwariantów dominujących obecnie przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych. Nowe preparaty mają mieć charakter wspomagający do stworzonych już wcześniej przez Modernę – pisze „The Wall Street Journal”.
W tych krajach będą dostępne nowe szczepionki Moderny

Moderna ubiega się o zezwolenie na stosowanie nowego preparatu w Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii i Australii. Zastrzyki mają przeciwdziałać podwariantowi Omikrona BA.1, który jeszcze na początku roku był dominujący w tych krajach i powodował wysoką zaraźliwość.

W USA jednak czwarta dawka jest przewidziana na dwa inne podwarianty wirusa BA.4 i BA.5. Są one bardzo podobne między sobą, lecz nieco różniące się od tych dominujących w regionach wymienionych wyżej.”WSJ” zaznacza, że dwa podwarianty, w które wycelowana jest nowa szczepionka, szybko rozprzestrzeniają się po Ameryce i wymykają się preparatom wycelowanym w pierwotny podwariant Omikron, nad którymi pracowała Moderna i inne koncerny medyczne. Według naukowców szczególnie jeden z nich jest wysoce zakaźny i niesie ryzyko reinfekcji.Amerykański regulator reaguje

Prace Moderny są odpowiedzią na wezwanie Amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA). Instytucja pod koniec czerwca poleciła koncernom medycznym produkcję szczepionek przypominających, które będą uwzględniać również obecnie dominujące warianty i podwarianty, jak i pierwotny szczep koronawirusa.

źródło: money.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *