Będzie zawiadomienie do prokuratury ws. Niedzielskiego. Za brak zakazu lotów z Wlk. Brytanii

wpis w: Pozostałe | 0

Posłowie KO zapowiedzieli złożenie zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

O złożeniu przez KO zawiadomienia do prokuratury poinformowali w środę na konferencji prasowej w Sejmie posłowie: Marcin Kierwiński i Krzysztof Piątkowski.

Kierwiński ocenił, że gdy wszyscy mówili, że trzeba szykować się na trzecia falę pandemii i że będą nowe odmiany wirusa, może znacznie bardziej agresywne, „rząd znowu zaspał”.

– I ta niefrasobliwość rządu, ten brak przewidywania, ten chaos i bałagan, to jest coś z czego trzeba wyciągać wnioski, aby nigdy więcej się to nie powtórzyło – powiedział poseł KO.

Aby – dodał – „urzędnicy rządowi wiedzieli, że polski podatnik płaci im za myślenie i działanie, a nie tylko za PR i pic”. – Dlatego zdecydowaliśmy się z panem posłem Krzysztofem Piątkowskim, aby wniosek dotyczący wyciągania lekcji z tego, co zdarzyło się kilka miesięcy temu złożyć – podkreślił Kierwiński.

Spóźniona reakcja

Poseł Piątkowski podkreślił, że w grudniu ubiegłego roku premier Wielkiej Brytanii Boris Jahnson ogłosił informację o nowym bardzo poważnym zagrożeniu, jakim jest nierozpoznana wcześniej odmiana koronawirusa. – I większość krajów europejskich wówczas zareagowała natychmiast, zamknęła swoje granice, zlikwidowała połączenia lotnicze z Wielką Brytania i wprowadziła obowiązkowe badania. Tak postąpiła większość krajów europejskich, tylko nie polski rząd – zaznaczył poseł KO.

Podkreślił, że „rząd Zjednoczonej Prawicy postanowił czekać całe sześć dni na reakcję. I dopiero po sześciu dniach zakazał lotów”. – Do tego czasu zdążyło przylecieć do kraju wielu Polaków z wydatną pomocą narodowego przewoźnika. Minister Niedzielski podjął decyzję, aby te osoby, które przybywały do Polski nie poddać obowiązkowym badaniom i też nie objął ich obowiązkową kwarantanną. Więc zaprosił tego groźnego wirusa do Polski – ocenił Piątkowski.

I właśnie dlatego – dodał – złożymy w najbliższym czasie ten wniosek do prokuratury o popełnieniu przestępstwa. – Mamy nadzieję, że to nauczy odpowiedzialności funkcjonariuszy publicznych – podkreślił poseł KO.

Wiceszef sejmowej komisji zdrowia Bolesław Piecha (PiS) podkreślił w rozmowie z PAP, że jasnym jest, że część tego wirusa pewnie przetransportowano z Wysp Brytyjskich polskimi samolotami. – Ale zdecydowana większość przyszła do nas całkiem innymi drogami – ocenił.

źródło: PAP
foto: Unsplash

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *