Bonus dla tych, którzy chcą się szczepić. Firma może słono zapłacić

wpis w: Zdrowie | 0

Wiele firm oferuje szczepiącym się pracownikom bonusy, np. dzień wolny lub dodatek pieniężny. Tym samym narażają się na ryzyko wypłaty odszkodowań z tytułu nierównego traktowania – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”
Jak pisze DGP, pracownicy, którzy nie chcą lub nie mogą się zaszczepić, mają prawo domagać się rekompensaty od firmy.

„W przypadku dni wolnych ryzyko jest mniejsze (o ile firma prawidłowo ich udzieli), ale w razie zastosowania innych bonusów trzeba liczyć się z roszczeniami” – ocenia dziennik.

Sprawę można było uregulować odpowiednimi przepisami. Gazeta przypomina, że do Sejmu trafił projekt Lewicy w tej sprawie, który przewiduje, że dzień przyjęcia szczepionki będzie wolny dla zatrudnionych na umowie o pracę oraz zleceniobiorców – z prawem do wynagrodzenia. O tym, czy taki przepis wejdzie w życie, zdecyduje większość w Sejmie, czyli posłowie Zjednoczonej Prawicy. A ci wskazują na jego mankamenty.
„Propozycja jest spóźniona. Do tej pory co najmniej jedną dawkę szczepionki przyjęło już kilkanaście milionów osób, które nie miały zagwarantowanego dnia wolnego. Argument ten może mieć decydujące znaczenie przy ocenie projektu. Oczywiście czekamy na stanowisko rządu w tej sprawie” – podkreśla poseł PiS, członek podkomisji ds. nowelizacji kodeksu pracy oraz kodeksu postępowania administracyjnego Marek Ast.Wygląda na to, że rząd postanowił pozwolić pracodawcom decydować o przyznawaniu ewentualnych bonusów.

„W rezultacie niektóre przedsiębiorstwa przyznają bonusy, a pozostałe nie decydują się na takie rozwiązania” – czytamy w „DGP”.

źródło: money.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *