CBA i prokuratura biorą na celownik lekarzy. Tropią tych z automatów do recept i rekordzistów od L4

wpis w: Zdrowie | 0

Centralne Biuro Antykorupcyjne i prokuratura występują do Naczelnej Rady Lekarskiej po dane teleadresowe niektórych medyków – dowiedział się Rynek Zdrowia. Chodzi o hurtowe wystawianie zaświadczeń L4 i e-recept bez badania pacjenta.
Śledczy zaczynają węszyć wokół nierzetelnych automatów do wystawiania zwolnień i e-recept

Centralne Biuro Antykorupcyjne oraz prokuratorzy zaczynają interesować się lekarzami masowo wystawiającymi e-zwolnienia i e-recepty – dowiedział się Rynek Zdrowia. Służby występują już do Naczelnej Izby Lekarskiej w sprawie ustalenia danych teleadresowych niektórych medyków.

– Ewidentnie zaczyna się coś dziać w temacie. Z osądami bym się jednak na razie wstrzymał, bo obowiązuje zasada domniemania niewinności – mówi nam szef NRL Łukasz Jankowski.

Jankowski nie zdradza szczegółów dotyczących liczby lekarzy, którym interesują się służby, ani liczby recept i zwolnień, które mieli wystawić.

Na łamach Rynku Zdrowia wielokrotnie opisywaliśmy proceder wystawiania L4 i recept przez internet, bez przeprowadzania jakiegokolwiek wywiadu medycznego. Takie automaty wykorzystują prawo wykonywania zawodu lekarzy do działania.

Resort zdrowia wskazuje, że w pierwszym kwartale 2023 r. aż 700 lekarzy wypisało przynajmniej jednego dnia minimum 30 zaświadczeń L4, a rekordziści – ponad 300 dziennie.

Ministerstwo zapowiedziało już wprowadzenie obostrzeń w przepisywaniu e-recept na leki psychotropowe i odurzające. Mają one być wystawiane tylko po osobistym zbadaniu pacjenta. Zdalnie natomiast, jeśli od ostatniej stacjonarnej wizyty, nie upłynęło więcej niż 12 miesięcy.

Z kolei kilka dni temu Rzeczpospolita podała, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwiększył liczbę kontroli zwolnień lekarskich, zarówno po stronie pacjentów, jak i lekarzy.

Tylko w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2023 r. ZUS przeprowadził 117,2 tys. kontroli zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy. To o 5 proc. więcej niż w poprzednim kwartale. Wydano też niemal 7 proc. więcej decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych niż na przestrzeni ostatnich trzech miesięcy 2022 r.

źródło: rynek zdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *