CBA zatrzymało lekarzy. Usłyszeli m.in. zarzut oszustwa na szkodę NFZ

wpis w: Zdrowie | 0

Pięć osób zostało zatrzymanych przez Centralne Biuro Antykorupcyjne za wyłudzania refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia.
CBA zatrzymało lekarzy. Wyłudzali refundację na szkodę NFZ

Delegatura Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Warszawie prowadzi obecnie – pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Piotrkowie Trybunalskim – śledztwo w sprawie nieprawidłowości przy refundacji środka dietetycznego dla niemowląt – poinformował w komunikacie Wydział Komunikacji Społecznej CBA.

Ujawniony proceder miał miejsce w latach 2015-2019. Polegał on na wystawianiu przez lekarzy, na rzecz nieuprawnionych do refundacji pacjentów, setek recept na wspomniany wcześniej preparat.

To oszustwo na kwotę wynoszącą ponad 700 tys. zł

Był on przepisywany w ilościach wielokrotnie przekraczających możliwości spożycia. Wystawione w ten sposób recepty były następnie realizowane w aptekach, co spowodowało szkodę w mieniu NFZ.

CBA informuje, że jedno opakowanie środka dietetycznego dla niemowląt kosztowało przeciętnie ok. 150 zł, a przy refundacji – ok. 3 zł.

W związku z ustaleniami śledczych, funkcjonariusze zatrzymali na terenie województwa łódzkiego pięć osób zamieszanych w ten proceder, w tym trzech lekarzy.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty poświadczenia nieprawdy i oszustwa na szkodę NFZ. Zatrzymani lekarze niezasadnie wystawili recepty refundowane o wartości ponad 700 tys. zł na tego samego pacjenta.

– Ujawniony proceder miał charakter ogólnokrajowy, do nieprawidłowości dochodziło z udziałem różnych lekarzy z wykorzystaniem danych licznych pacjentów – dodają przedstawiciele Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

źródło: rynek zdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *