Chiny już wybrały. Wskazują przyczynę wojny w Ukrainie

wpis w: Zdrowie | 0

Prezydent Chin Xi Jinping, który w środę wygłosił online przemówienie przed rozpoczęciem w Pekinie szczytu państw BRICS, oznajmił, że za kryzys na Ukrainie odpowiada „rozszerzanie sojuszy militarnych”.W szczycie BRICS wezmą udział Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i Republika Południowej Afryki. AFP przypomina, że trzy spośród tych państw — Chiny, Indie i RPA — wstrzymały się od głosowania nad rezolucją ONZ potępiającą inwazję Rosji na Ukrainę.

Chiński przywódca oznajmił, że historia wojen światowych i zimnej wojny „dowodzi, iż konfrontacja między blokami hegemonicznymi nie przynosi pokoju, lecz jedynie konflikty i wojnę”.- Kryzys na Ukrainie jest kolejnym sygnałem alarmowym dla świata: ślepa wiara w siłę, rozszerzanie sojuszy militarnych i zabieganie o własne bezpieczeństwo ze szkodą dla innych krajów nieuchronnie prowadzą do impasu w kwestii bezpieczeństwa — powiedział Xi Jinping podczas konferencji, w której wziął też udział online prezydent Rosji Władimir Putin.W ubiegłym tygodniu prezydent Chin wygłosił online przemówienie podczas dorocznego międzynarodowego forum ekonomicznego w Petersburgu i ocenił, że współpraca chińsko-rosyjska umacnia się, a w najbliższych miesiącach można liczyć na rekordową wymianę handlową między obydwoma krajami.Prezydent Chin dodał, że współpraca chińsko-rosyjska ma dobrą dynamikę i przypomniał o wizycie, jaką rosyjski prezydent złożył w Chinach na początku lutego.

Chiny są największym partnerem handlowym Rosji, handel dwustronny osiągnął w ubiegłym roku nowy rekord w wysokości 147 mld dolarów. Partnerstwo strategiczne pomiędzy Rosją a Chinami, przynosi bowiem więcej korzyści Chinom niż Rosji, która jest dopiero 15. partnerem eksportowym Chin. Państwo te wyprzedziło także Rosję, jeśli chodzi o obroty handlowe z większością państw Azji Centralnej.

źródło: money.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *