Cieszyński: obowiązuje zakaz wywozu z Polski leków, które mogą się przydać w walce z koronawirusem

wpis w: Pozostałe | 0

Objęliśmy zakazem wywozu z Polski leki, które mogą się przydać w walce z koronawirusem – podkreślił w piątek (6 marca) wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Dodał, że chodzi o leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, ale też igły, ochraniacze, czepki medyczne lub maski.

W piątek (6 marca) o północy zaczęło obowiązywać obwieszczenie ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego dotyczące wywozu z Polski leków i produktów leczniczych bez recepty. Chodzi m.in. o leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwgorączkowe, a także maski, igły, termometry, czepki medyczne, ochraniacze na buty czy też maski.

Jak podkreślił wiceminister resortu zdrowia w TOK FM, resort skorzystał z przepisów, „które już funkcjonowały w polskim prawie, dotyczące walki z mafiami lekowymi – walki z tym, że leki, które w Polsce były znacznie tańsze, niż np. w Niemczech, po prostu z Polski wyjeżdżały”.

– Ktoś je wywoził z Polski dla zysku, co skutkowało brakiem tych leków dla Polaków – dodał Cieszyński.

Ocenił jednocześnie, że ta sprawa była dużym problemem, ale dzięki wprowadzeniu surowych sankcji, ten proceder właściwie się zatrzymał.

– Teraz obejmujemy tym samym mechanizmem też te środki, które mogą się przydać w walce z koronawirusem – wyjaśnił.

Wiceszef MZ podkreślił, że nie chodzi o ilości stosowane na prywatny użytek.

– Mówimy o profesjonalnym handlu – zaznaczył.

Zapytany, czy taka decyzja była konieczna, odparł: „jak najbardziej”. – Natomiast ona nie ma charakteru, można powiedzieć, zakazu, to jest bardziej prewencja. Trudno mi sobie wyobrazić – przy takim popycie jaki teraz mamy na takie artykuły – żeby Polska była złym miejscem do tego, żeby je sprzedawać – dodał Cieszyński. Jego zdaniem, „każdy przedsiębiorca, który prowadzi taką działalność może sobie na tym rozsądnie teraz zarobić”.

– Natomiast dużym problemem, który mamy nie tylko w Polsce, ale też w innych krajach, bo inne kraje także takie działania podjęły, był fakt, że to się stawało przedmiotem spekulacji – powiedział Janusz Cieszyński.

W ubiegłym roku weszły w życie znowelizowane przepisy prawa farmaceutycznego, których celem było przeciwdziałanie nielegalnemu wywozowi leków za granicę. Przewidywały one m.in. wprowadzenie zakazu zaopatrywania się przez hurtownie farmaceutyczne w produkty lecznicze od podmiotów prowadzących obrót detaliczny. Przed zmianą przepisów Prawo farmaceutyczne określało jedynie katalog podmiotów, u których hurtownia farmaceutyczna może zaopatrywać się w produkty lecznicze. Nie przewidywało ono zatem wprost zakazu zaopatrywania się w produkty lecznicze u podmiotów detalicznych.

Wprowadzone zostały również m.in. kary finansowe za nabycie produktów leczniczych niezgodnie z ich ustawowym przeznaczeniem, a także sprawniejsze przeprowadzenie inspekcji lub kontroli działalności gospodarczej dotyczącej dystrybucji produktów leczniczych.

źródło: PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *