Czechy: Koniec obowiązkowych szczepień przeciwko COVID-19

wpis w: Zdrowie | 0

W zbiorze ustaw Czech ukazał się we wtorek dokument ministra zdrowia Vlastimila Valka dotyczący obowiązkowych w tym kraju szczepień na różne choroby, w którym nie ma nazwy COVID-19. Tym samym szef resortu wprowadził w życie obietnicę o odejściu od obowiązku szczepień przeciw tej chorobie.

Rozporządzenie obowiązuje od wtorku i oznacza, że władze definitywnie rozstały się z koncepcją firmowaną przez ministra zdrowia w poprzednim rządzie Adama Vojtiecha, który nakazał obowiązkowe szczepienia przeciwko COVID-19 dla niektórych grup zawodowych oraz seniorów powyżej 60 roku życia.

Dokument miał wejść w życie 1 marca br. Nowy gabinet Petra Fiali już wcześniej zapewniał, że obowiązku szczepień przeciwko COVID-19 nie będzie. 19 stycznia zapadła stosowna decyzja, która we wtorek została formalnie potwierdzona. W Republice Czeskiej obowiązują szczepienia przeciwko 11 chorobom, w większość dla dzieci. Należą do nich preparaty przeciwko odrze, różyczce, tężcowi lub błonicy.
W przypadku innych chorób resort zdrowia przewiduje szczepienia dla niektórych grup zawodowych. Na przykład pracownicy służb ratowniczych są szczepieni przeciwko żółtaczce, podobny obowiązek dotyczy dentystów oraz pracowników domów opieki społecznej.

źródło: interia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *