Dr Szułdrzyński: większość członków Rady Medycznej chce obostrzeń dla niezaszczepionych

wpis w: Pozostałe | 0

Większość członków Rady Medycznej jest zwolennikami wprowadzenia rozwiązań na wzór francuski i włoski, czyli umożliwienia korzystania z pewnych miejsc wyłącznie osobom z certyfikatem covidowym lub negatywnym wynikiem testu – powiedział dr Konstanty Szułdrzyński.

We wtorek (26 października) gościem audycji “Sedno Sprawy” Radia Plus był dr Konstanty Szułdrzyński, kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie oraz członek Rady Medycznej ds. COVID-19 przy premierze. Ekspert skomentował aktualną sytuację epidemiologiczną w Polsce.

Rada Medyczna popiera wprowadzenie rozwiązań na wzór francuski

– Większość członków Rady Medycznej jest zwolennikami wprowadzenia rozwiązań na wzór francuski i włoski, czyli umożliwienia korzystania z pewnych miejsc aktywności publicznej wyłącznie osobom posiadającym aktywny certyfikat covidowy lub negatywny wynik testu – powiedział dr Szułdrzyński.

Jak dodał, takie rozwiązanie wydaje się jednak trudne lub wręcz niemożliwe do wprowadzenia ze względów publicznych. Rada Medyczna – jak podkreślił ekspert – odpowiada w swoich zaleceniach na bardzo konkretne zapytania formułowane przez premiera i stara się nie wydawać rekomendacji jawnie sprzecznych z oficjalną polityką rządu.

Czy patrząc na aktualne dane dotyczące zakażeń SARS-CoV-2 i zachorowań eksperci Rady Medycznej przewidują zapaść systemu ochrony zdrowia? – padło pytanie na antenie radia.

– Myślę, że katastrofy na taką skalę, jaką obserwowaliśmy w kwietniu, nie należy się spodziewać. Liczba przypadków rzeczywiście narasta, co jest spowodowane wysoką zakaźnością dominującego obecnie wariantu Delta, a z drugiej strony wciąż małym stopniem wyszczepienia polskiej populacji i zupełnym rozprzężeniem jeśli chodzi o noszenie maseczek – tłumaczył dr Szułdrzyński.

Szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym będzie ponownie otwarty?

Minister zdrowia zapowiadał, że na początku listopada możliwe jest ogłoszenie ostrzejszych obostrzeń o charakterze regionalnym. Czy na ten temat wiadomo coś więcej? – pytał prowadzący “Sedno Sprawy”.

– Nie było konsultacji z Radą Medyczną, które dotyczyłyby tego tematu. Pamiętajmy, że restrykcje wprowadza rząd, a nie eksperci Rady Medycznej. (…) Z punktu widzenia medycznego najbardziej sensowne byłoby wprowadzenie i egzekwowanie obostrzeń uwarunkowanych posiadaniem (lub nie) aktywnych certyfikatów covidowych. (…) Pandemia trwa już na tyle długo, że rząd powinien już wiedzieć, co i kiedy zrobić. Nie sądzę, aby na tym etapie Rada Medyczna miała do dodania coś ponad wiedzę, którą rządzący już posiadają – powiedział dr Szułdrzyński.

Ekspert przypomniał także, że w bardzo wielu krajach o wysokim odsetku osób zaszczepionych po poluzowaniu obostrzeń nastąpił bardzo wyraźny wzrost zakażeń. Należy przy tym zwrócić uwagę, że odsetek osób zaszczepionych w Polsce wynosi tylko 50 proc., a polskie społeczeństwo w zasadzie niemal odeszło od przestrzegania obostrzeń – brakuje również skutecznego ich egzekwowania.

Dr Szułdrzyński zapytany, czy wobec tego ponownie zostanie uruchomiony Szpital Tymczasowy na Stadionie Narodowym w Warszawie, odpowiedział: – Na razie nie wydaje się to niezbędne.

źródło: pulsmedycyny.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *