Ekspert: można już mówić o związku szczepionki AstraZeneca z przypadkami zakrzepicy

wpis w: Zdrowie | 0

W najbliższym czasie Europejska Agencja Leków stwierdzi, że istnieje związek pomiędzy nietypowymi przypadkami zakrzepów krwi a szczepionką AstraZeneca – mówi ekspert EMA.

W wywiadzie dla włoskiego dziennika „Il Messaggero”, opublikowanym we wtorek, Marco Cavaleri, szef zespołu ds. oceny szczepionek Europejskiej Agencji Leków (EMA) odniósł się do pogłębionych badań nad przypadkami zakrzepicy u osób powyżej 55 lat, głównie kobiet.

– Dążymy do tego, by mieć jasny obraz tego, co się dzieje, określić szczegółowo ten objaw wynikający ze szczepionki – zapewnił.

Wiele do ustalenia

Zapytany przez gazetę, czy można już zatem stwierdzić, że wynika on ze szczepionki, odparł: – Według mnie możemy już to powiedzieć, to jasne, że jest związek ze szczepionką. Zastrzegł jednak, że EMA nie wie na razie, „co powoduje taką reakcję”.

Zapowiedział, że w najbliższym czasie agencja stwierdzi, że „związek jest, ale jak do tego dochodzi, trzeba dopiero ustalić”.

Jako następny krok badań zapowiedział badanie poszczególnych grup wiekowych, zwłaszcza młodych kobiet.

Zastrzegł, że trudne będzie wskazanie limitu wieku osób, którym będzie można podawać preparat, jak zrobiły to niektóre kraje. – Powód jest bardzo prosty: jesteśmy agencją regulacyjną i musimy mieć bardzo precyzyjne dane na temat stosunku ryzyka i korzyści – dodał.

– Agencje zdrowia publicznego, które zarządzają różnymi kampaniami szczepień, mają różne możliwości do dyspozycji i mogą z nich korzystać tak, jak uważają najlepiej – zaznaczył przedstawiciel EMA.

Zalety przeważają nad ryzykiem

W połowie marca EMA poinformowała, że szczepionka przeciw Covid-19 firmy AstraZeneca jest bezpieczna i skuteczna. Dyrektor Europejskiej Agencji Leków (EMA) Emer Cooke przekazała wtedy, że podawanie preparatu nie jest powiązane ze wzrostem ryzyka zakrzepów krwi.

– Jest to bezpieczna i skuteczna szczepionka. Jej zalety związane z ochroną ludzi przed Covid-19 przeważają nad ryzykiem. Szczepionka nie jest związana ze zwiększeniem ogólnego ryzyka zakrzepów krwi u osób, które ją otrzymały – oświadczyła Cooke.

EMA nie stwierdziła żadnych problemów z jakością lub konkretną serią szczepionki AstraZeneki. Zapowiedziała też, że zamierza nadal badać doniesienia dotyczące związku między zakrzepami krwi a tym preparatem.

Agencja przyznała jednocześnie, że szczepionka „może być związana z bardzo rzadkimi przypadkami zakrzepów krwi związanych z trombocytopenią, tj. niskim poziomem płytek krwi (elementów we krwi, które pomagają w krzepnięciu), z krwawieniem lub bez krwawienia, w tym z rzadkimi przypadkami zakrzepów w naczyniach odprowadzających krew z mózgu (CVST)”.

źródło: PAP
foto: NFZ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *