Emeryci znów dostaną czternastki. Rząd przyjął projekt

wpis w: Zdrowie | 0

Renciści i emeryci dostaną kolejną czternastą emeryturę. Najprawdopodobniej stanie się to w sierpniu. We wtorek rząd przyjął projekt ustawy w tej sprawie.
„Czternastka” wyniesie w pełnej wysokości 1 tys. 338 zł 44 gr brutto, co przy zwolnieniu z PIT, ale już nie ze składki zdrowotnej, da 1 tys. 217 zł 98 gr „na rękę”.

Świadczenie w wysokości najniższej emerytury otrzymają emeryci i renciści, u których wysokość świadczeń nie przekracza 2,9 tys. zł.

W przypadku osób, których wysokość emerytury lub renty przekracza 2,9 tys. zł, dodatkowe świadczenie byłoby wypłacone w kwocie najniższej emerytury, ale pomniejszonej o różnicę między wysokością emerytury lub renty a kwotą 2,9 tys. zł.

Jeśli więc ktoś ma emeryturę na poziomie 3,5 tys. zł brutto, to ponieważ przekroczył próg o 600 zł, to jego czternastka wyniesie o tyle mniej. Czyli nieco ponad 730 zł brutto. Tak działa zasada „złotówka za złotówkę”.
Miała być jednorazowa, ale wróciła

Czternasta emerytura była jednorazowo wypłacona w 2021 r. – jesienią dodatkowe świadczenie otrzymało ok. 9,1 mln osób, z czego 7,9 mln w pełnej wysokości (równe minimalnej emeryturze).

Choć czternastych emerytur nie było w Wieloletnim Planie Finansowym Rządu na ten rok, to już od lutego premier sugerował, że dodatkowe świadczenie może trafić do portfeli i na konta emerytów. Ostatecznie 11 maja założenia projektu ustawy przyznającej czternastki trafił do wykazu prac rządu.

źródło: businessinsider.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *