Fundusz Medyczny to klapa? „Skorzystał propagandowo tylko prezydent”.

wpis w: Zdrowie | 0

Choć od początku zakładano, że ze środków Funduszu Medycznego będzie wydawana kwota nie stanowiąca nawet połowy jego zasobów, okazało się, że i z tej sumy w bieżącym roku wydano zaledwie jedną dziesiątą. „Fundusz Medyczny nie poprawił dostępu do leczenia zgodnego z najnowszą wiedzą medyczną” – pisze Ogólnopolska Federacja Onkologiczna.
Ze środków Funduszu Medycznego, tj. z 4 mld zł, wykorzystano w tym roku tylko 171 mln zł
Zgodnie z wcześniejszym planem wszystkie wydatki łącznie miały wynieść 1,8 mld zł. Reszta, tj. ok. 2,4 mld zł miała pozostać niewydana
Na leczenie dzieci przeznaczono z Funduszu Medycznego zaledwie 110 mln zł, na leczenie za granicą 36 mln zł, a na dostęp do technologii lekowych – 25 mln zł
Na bardzo kosztowne innowacyjne terapie nie wydano z Funduszu Medycznego żadnej kwoty
Nie było też wydatków na profilaktykę, czy na modernizację szpitali

Ze środków Funduszu Medycznego, tj. z 4 mld zł, wykorzystano w tym roku tylko 171 mln zł. Pieniądze z tego źródła miały być przeznaczone na leczenie najciężej chorych pacjentów, głównie dzieci, a także na modernizację szpitali.GW: Fundusz miał służyć poprawie wizerunku prezydenta

Jak przypomina „Gazeta Wyborcza”, powstanie Funduszu Medycznego ogłosił 8 marca 2020 r. prezydent Andrzej Duda na wspólnej konferencji prasowej z ówczesnym ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim. Stało się to dwa dni po tym, jak Andrzej Duda podpisał ustawę o przekazaniu mediom narodowym kwoty 2 mld zł, choć opozycja domagała się przekazania tych pieniędzy na potrzeby polskiej onkologii. Działania prezydenta w tej sprawie zostały odebrane bardzo źle, dlatego – jak ocenia GW – Fundusz Medyczny miał służyć poprawie wizerunku głowy państwa.

Prezydent przekonywał, że dzięki Funduszowi Medycznemu, na konta którego miały trafić 3 mld zł, „wzrost środków na ochronę zdrowia będzie, obok systemu zasadniczego – wielki, można powiedzieć wręcz ogromny”.”Dodatkowych pieniędzy nie było”

Następnie, gdy w czerwcu 2020 r., tuż przed pierwszą turą wyborów prezydenckich, Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt ustawy, okazało się, że nie ma dodatkowych pieniędzy na cele założone do realizacji dla Funduszu Medycznego. Są jedynie środki pozostające już w dyspozycji ministra zdrowia, choć znajdujące się na osobnym koncie.

W 2020 r. Fundusz Medyczny miał być zasilony kwotą 2 mld zł, w kolejnych latach – po 4 mld zł. Pieniądze miały być podzielone pomiędzy cztery subfundusze: infrastruktury strategicznej, modernizacji podmiotów leczniczych, rozwoju profilaktyki i terapeutyczno-innowacyjny.

Jak minister zdrowia planował wydawać pieniądze z Funduszu? Wszystkie wydatki łącznie miały wynieść 1,8 mld zł. Reszta, tj. ok. 2,4 mld zł miała pozostać niewydana. Tak zakładano od początku.Jak dokładnie planowano wydatki?

Plan był następujący:

modernizacja dużych szpitali – 43 mln zł;
łóżka opieki długoterminowej dla mniejszych szpitali – 1 mln zł;
profilaktyka – 131 mln zł;
drogie leczenie – 1,6 mld zł, w tym 154 mln zł na leki nierefundowane w Polsce;
bardzo kosztowne, nowoczesne terapie – 771 mln zł;
leczenie dzieci – 630 mln zł;
leczenie za granicą – 48 mln zł.

Okazuje się jednak, że nawet wydatki określone w tym planie zrealizowane zostały tylko w jednej dziesiątej. Jak wynika z danych (stan na koniec sierpnia) na leczenie dzieci przeznaczono z Funduszu Medycznego zaledwie 110 mln zł, na leczenie za granicą 36 mln zł, a na dostęp do technologii lekowych – 25 mln zł.”7 mld zł na modernizację szpitali”. To zapowiedź premiera z września br.

Na bardzo kosztowne innowacyjne terapie nie wydano z Funduszu Medycznego żadnej kwoty, bo – jak wyjaśnia resort zdrowia, Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji dopiero pod koniec sierpnia opublikowała wykaz technologii lekowych o wysokiej wartości klinicznej.

Braku wydatków na profilaktykę, czy modernizację szpitali Ministerstwo Zdrowia nie wyjaśnia w ogóle. Tymczasem jeszcze w początkach września premier Mateusz Morawiecki zapowiadał wydatki z Funduszu Medycznego na szpitalną infrastrukturę w wysokości 7 mld zł.

Jak mówi Marek Wójcik, ekspert Związku Miast Polskich, „widać, że z tym Funduszem Medycznym to kompletna katastrofa. Mieli skorzystać ciężko chorzy, a skorzystać tylko propagandowo prezydent”.

– Jak rząd chce wydać 7 mld zł na modernizację szpitali, skoro nie jest w stanie wydać w ciągu roku kilkudziesięciu milionów złotych? – pyta ekspert.

Wątpliwości nie kryją także organizacje działające na rzecz pacjentów

”Fundusz Medyczny nie poprawił dostępu do leczenia zgodnego z najnowszą wiedzą medyczną. Mamy nadzieję, że Prezydent RP, Pan Andrzej Duda zechce spotkać się z wiodącymi organizacjami pacjentów onkologicznych, w celu wyjaśnienia wszystkich wątpliwości” – napisała na Twitterze Ogólnopolska Federacja Onkologiczna.

źródło: rynek zdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *