Gen. Mirosław Hermaszewski nie żyje. Był pierwszym Polakiem w kosmosie

wpis w: Zdrowie | 0

Generał Mirosław Hermaszewski zmarł w wieku 81 lat w jednym z warszawskich szpitali. Był pierwszym i jak dotąd jedynym Polakiem, który odbył lot w kosmos.Informację o śmierci generała potwierdził w rozmowie z Wirtualną Polską europoseł Ryszard Czarnecki, który prywatnie jest zięciem Hermaszewskiego.

Mirosław Hermaszewski urodził się 15 września 1941 roku we wsi Lipniki na Wołyniu. Po wojnie w ramach tzw. repatriacji wraz z rodziną został przesiedlony do Wołowa na Dolnym Śląsku.

Tam rozpoczął naukę. Od najmłodszych lat przejawiał zainteresowania lotnictwem. Był też zręcznym modelarzem samoukiem. W 1960 r. w Aeroklubie wrocławskim przeszedł kurs pilotażu szybowcowego. Latał na lotniskach w Oleśnicy, Jeżowie Sudeckim, na Żarze w Beskidach i w Lisich Kątach. W 1961 r. w Grudziądzu ukończył kurs pilotażu samolotowego i jesienią rozpoczął naukę w wymarzonej Szkole Orląt w Dęblinie jako kandydat na pilota myśliwskiego. W Wojsku Polskim dosłużył się stopnia generała brygady.
Pierwszy Polak w kosmosie

Lot, który wpłynął na całe jego późniejsze życie, odbył się 27 czerwca 1978 roku. Polak był członkiem załogi, która statkiem Sojuz-30 wystartowała tego dnia z kosmodromu Bajkonur.

Polska wówczas jako czwarta dołączyła do elitarnego grona państw – po Związku Radzieckim, Stanach Zjednoczonych i Czechosłowacji – które wyekspediowały swojego przedstawiciela na orbitę kosmiczną.

W latach 1983-1989 gen. Hermaszewski był prezesem Polskiego Towarzystwa Astronautycznego, a od 1998 do 2000 przewodniczącym Krajowej Rady Lotnictwa.Przez lata angażował się w popularyzowanie wiedzy o kosmosie.

źródło: wp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *