GIS określił maksymalną dawkę witaminy B6, żelaza, magnezu i miedzi w suplementach diety

wpis w: Pozostałe | 0

Maksymalny dzienny poziomy witaminy B6 w suplementach diety dla osób dorosłych ustalono na 18 mg, magnezu na 400 mg, żelaza na 20 mg, miedzi na 2 mg – poinformował w czwartek (2 stycznia) na swojej stronie internetowej Główny Inspektor Sanitarny.

Z kolei dzienną dawkę żelaza dla kobiet w ciąży w suplementach diety ustalono na poziomie 30 mg.

Dodatkowo stwierdzono, że o dawce żelaza u kobiet ciężarnych powinien decydować lekarz, zatem w oznakowaniu takich suplementów diety rekomenduje się umieszczenie ostrzeżenia: „produkt dla kobiet w ciąży, stosować po konsultacji z lekarzem” – wynika z uchwał przyjętych 13 grudnia 2019 roku przez Zespół ds. Suplementów Diety Rady Sanitarno-Epidemiologicznej, organ opiniodawczo-doradczy GIS.

Jak napisano dalej, preparaty zawierające w swoim składzie witaminy i minerały są najczęściej przyjmowaną grupą suplementów diety. Jak wskazują dane rynkowe, nawet co czwarty suplement diety jest preparatem witaminowym.

Uchwały Zespołu ds. Suplementów Diety są m.in. wskazówką dla przedsiębiorców odnośnie maksymalnych poziomów witamin i składników mineralnych akceptowanych w suplementach diety. Główny Inspektor Sanitarny w przypadku braku zgodności produktu z uchwałą wszczyna postępowanie wyjaśniające mające na celu ustalenie, czy produkt spełnia wymagania stawiane suplementom diety.

źródło: PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *