Inne terapie menopauzy

wpis w: Seksuologia | 0

Okres wystąpienia menopauzy waha się od 45 do 55 lat. U niektórych kobiet już na kilka lat przed menopauzą pojawiają się pewne dolegliwości związane ze stopniowo narastającym niedoborem żeńskich hormonów jajnikowych, w początkowym okresie głównie progesteronu. Okres taki ( ten przed i po menopauzie) to klimakterium (grec. — klimakterium oznacza szczeble drabiny), w języku Polskim często używamy słowa przekwitanie.

Klimakterium jest to czas, gdy obniża się hormonalna i zanika rozrodcza funkcja jajnika. Narastający niedobór hormonów jajnikowych powoduje pojawienie się szeregu dolegliwości powodujących znaczny dyskomfort. Jednak niektóre z kobiet okres przekwitania przechodzą bez specjalnych dolegliwości, natomiast inne bardzo burzliwie. Nasilenie objawów i rodzaj schorzeń wynika z predyspozycji osobniczych, przesłanek rodzinnych, przeszłości ginekologiczno-położniczej, jak i ogólnych warunków życia.

Wokół zastępczej terapii hormonalnej (HZT), wciąż jest sporo kontrowersji, dlatego nie każda kobiet chce ją stosować, ponadto część kobiet nie może ze względu na obecność przeciwwskazań. Czy istnieje, więc inna metoda postępowania?

Na temat alternatywnych metod terapii menopauzy opowiada ekspert – prof. dr hab.Romuald Dębski, ginekolog.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *