Kaczyński o ochronie zdrowia podczas prezentacji „Polskiego Ładu”

wpis w: Zdrowie | 0

Sprawa opieki zdrowotnej jest w każdym badaniu stawiana przez Polaków na pierwszym miejscu – powiedział wicepremier Jarosław Kaczyński, mówiąc o tym co „ma się zdarzyć” w ochronie zdrowia.

Wicepremier Kaczyński: – Chcemy już w 2023 roku osiągnąć 6 proc. PKB w wydatkach na zdrowie to będzie na pewno 150, a może nawet przeszło 160 mld zł.
Jako instrumenty naprawy ochrony zdrowia wicepremier wymienił Fundusz Modernizacji Szpitali, Fundusz Medyczny i Agencję Rozwoju Szpitali
Kaczyński potwierdził tworzenie sieci koordynujących leczenie najcięższych chorób – w onkologii i kardiologii
Wicepremier zapowiedział też m.in. kontynuowanie informatyzacji ochrony zdrowia

W sobotę (15 maja) odbywa się konwencja programowa PiS, na której jest prezentowany „Polski Ład”, czyli nowy społeczno-gospodarczy program PiS na okres pocovidowy.Wicepremier Jarosław Kaczyński przemawiając na konwencji rozpoczął wystąpienie od zapowiedzi zmian jakie mają dotyczyć ochrony zdrowia i zostały zapisane w „Polskim Ładzie”.

Jak zauważył „sprawa opieki zdrowotnej jest w każdym badaniu stawiana przez Polaków na pierwszym miejscu”
Kaczyński: więcej pieniędzy z PKB na ochronę zdrowia

– Na służbę zdrowia pieniędzy jest zawsze za mało. Myśmy wydatki bardzo zwiększyli. Bardzo szybko zostały zwiększone wydatki także w trakcie kryzysu covidowego Ale to ciągle za mało, chcemy więcej – mówił Kaczyński

Zapowiedział: – Chcemy już w 2023 roku osiągnąć 6 proc. PKB w wydatkach na zdrowie to będzie na pewno 150, a może nawet przeszło 160 mld zł. Chcemy w 2027 roku osiągnąć 7 proc. To już pewno będzie, jeśli wszystko będzie szło zgodnie z planem, około 200 mld zł. Potężna suma.Uznał, że „przede wszystkim musimy mieć więcej niż dzisiaj lekarzy, musimy ich kształcić, musimy ich ściągać z zewnątrz”. – To dotyczy także pielęgniarek, a być może także innych pracowników służby zdrowia – zaznaczył.
Naprawa organizacji ochrony zdrowia

Jak powiedział „musimy też przeprowadzić wielkie procesy inwestycyjne i procesy naprawy”.

Jako instrumenty naprawy ochrony zdrowia wymienił Fundusz Modernizacji Szpitali, Fundusz Medyczny i Agencję Rozwoju Szpitali.

– To będą właśnie te nowe instytucje, które mają przeprowadzać modernizacje, przeprowadzać badania koncentrując się szczególnie na onkologii. Agencja ma porządkować sprawy w szpitalach, bo nie zawsze się tam dobrze dzieje, przeprowadzać restrukturyzacje jeśli będą potrzebne – zaznaczył.

Dodał też, że „będzie fundusz odszkodowawczy dla tych którzy padli ofiarą różnego rodzaju lekarskich błędów”. Jak powiedział „to dzisiaj naprawdę duży problem”.

Wicepremier mówił też, odnosząc się do funkcjonowania nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, że „będą dyżury 24-godzinne w każdym powiecie, które będą udzielały pierwszej pomocy”

Wyjaśniał co ma na myśli: – Będzie reorganizacja służby zdrowia tak, żeby działała w nagłych wypadkach na trzech poziomach. Najpierw teleporada, później bezpośrednia interwencja lekarza albo wizyta u lekarza, a następnie – jeżeli jest taka potrzeba albo od razu mamy do czynienia z bardzo trudną sytuacją – karetka pogotowia i odpowiedni oddział w szpitalu.

– Dzisiaj z tym są często kłopoty – spuentował ten wątek wypowiedzi.Koordynacja leczenia, informatyzacja

Mówił także, że zostanie wprowadzony mechanizm koordynacji leczenia najcięższych chorób. – A więc sieć onkologiczna, która jeśli chodzi o pilotaż już ruszyła z dobrym wynikiem. Podobna sieć kardiologiczna. To chodzi o to, żeby leczyć w sposób skoordynowany, sprawny – wyjaśniał.

Jako kolejne usprawnienie w ochronie zdrowia wymienił jej postępująca informatyzację, która pozwoli na funkcjonowanie „ośrodka obsługi pacjentów”, czyli teleinformatycznego Centrum Obsługi Pacjenta.

– Kto będzie chciał będzie mógł przekazać swoje medyczne dane, oczywiście bez żadnego przymusu. Ale każdy będzie mógł skorzystać albo z internetu albo z infolinii, żeby zapisać się do lekarza, żeby sprawdzić jaka jest jego sytuacja zdrowotna. Będą przesyłane sms-y przypominające o wizytach. Cały ten mechanizm ma być bardzo, ale to bardzo usprawniony – powiedział wicepremier.

żródło: rynek zdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *