KE: 1,5 mln maseczek dla służby zdrowia w UE, w tym ponad 600 tys. dla Polski

wpis w: Pozostałe | 0

W najbliższych dniach 17 państw członkowskich UE i Wielka Brytania otrzymają 1,5 mln maseczek medycznych, które mają chronić pracowników służby zdrowia przed koronawirusem – podała KE. Z informacji PAP wynika, że najwięcej – 616 tys. – ma trafić do Polski.

Unijna dostawa stanowi część zakupu ok. 10 mln maseczek w ramach unijnego Instrumentu na rzecz wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych.

„Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby wesprzeć państwa członkowskie w zapewnieniu sprzętu ochronnego dla pracowników służby zdrowia bezpośrednio walczących z chorobą. Są oni dzisiejszymi bohaterami Europy. W ten sposób działa unijna solidarność, reagujemy na potrzeby europejskich systemów opieki zdrowotnej. Z budżetu UE przeznaczyliśmy 3 mld euro na bezpośrednie wspieranie wysiłków krajowych. Wywiążemy się z naszego zobowiązania, razem uda nam się wygrać tę walkę” – poinformowała unijna komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stella Kyriakides.

Maseczki będą dostarczane potrzebującym państwom członkowskim i regionom w partiach po 1,5 mln tygodniowo przez następne sześć tygodni.

Ponadto w poprzednich tygodniach z rezerwy rescEU na sprzęt medyczny dostarczono już setki tysięcy maseczek. Pomoc świadczono także za pośrednictwem Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *