Komisja Europejska reaguje na decyzję Sejmu. „Kamienie milowe wydają się spełnione”

wpis w: Zdrowie | 0

Komisja Europejska jest „zadowolona” z przyjęcia przez Sejm nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym — wynika z informacji przekazanych przez RMF FM. W środowym głosowaniu większość sejmowa odrzuciła senackie poprawki i skierowała ustawę do podpisu prezydenta Andrzeja Dudy.”KE zadowolona z przyjęcia przez Sejm ustawy o SN, chwali ministra Szynkowskiego vel Sęka. »Główne kamienie milowe dotyczące praworządności wydają się spełnione«. Rzecznik KE: ważny krok w kierunku wypełnienia zobowiązań wynikających polskiego KPO. KE czeka na podpis prezydenta” — przekazała na Twitterze korespondentka radia RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon, powołując się na nieoficjalne informacje przekazane przez wysokiego rangą urzędnika z Komisji Europejskiej.Jak informuje RMF FM, na pytanie o konstytucyjność nowelizacji ustawy o SN rozmówca z KE odparł, że „Komisja nie jest od badania konstytucyjności przyjmowanych ustaw”. Dodał też, że z punktu widzenia KE nie jest problemem, że Naczelny Sąd Administracyjny będzie zajmował się kwestiami dyscyplinarnymi sędziów.Również unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders zabrał głos na temat wczorajszego głosowania w Sejmie. „Odnotowałem przyjęcie przez Sejm nowego prawa dotyczącego sądownictwa. Podejmiemy teraz kolejne kroki na drodze legislacyjnej” — napisał na Twitterze Reynders.
Sejm przyjął nowelizację ustawy o SN. Odrzucił senackie poprawki
Na środowym posiedzeniu Sejm odrzucił poprawki zgłoszone przez Senat do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym i przyjął ją w formie uchwalonej wcześniej przez Sejm. Za odrzuceniem poprawek głosowało 233 posłów, przeciw tej decyzji opowiedziało się natomiast 207 posłów. Od głosu wstrzymało się 12 osób. Nowela ustawy trafi teraz do prezydenta Andrzeja Dudy.

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym 13 stycznia br. Według jej autorów, posłów PiS, nowela ta ma wypełnić kluczowy „kamień milowy” dla odblokowania przez Komisję Europejską pieniędzy na Krajowy Plan Odbudowy.Zgodnie z nowelizacją w wersji uchwalonej przez Sejm, która ostatecznie trafi do prezydenta, sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów miałby rozstrzygać Naczelny Sąd Administracyjny, a nie — jak obecnie — Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN.

NSA ma przejąć także m.in. kompetencje do rozstrzygania tzw. spraw immunitetowych sędziów wszystkich sądów. Nowela przewiduje też zasadnicze zmiany dotyczące tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego, którymi też miałby częściowo zajmować się NSA.

źródło: onet.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *