Konfederacja mówi „nie”. Chcą dużych zmian ws. pomocy Ukraińcom

wpis w: Zdrowie | 0

Konfederacja zgłasza poprawki do projektu ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy – przekazał w środę w Sejmie poseł Konfederacji, Witold Tumanowicz. Chodzi m.in. o propozycję wyłączenia Ukraińców w wieku poborowym z dostępu do świadczeń socjalnych.W Sejmie trwa sprawozdanie Komisji Spraw Wewnętrznych i Administracji o rządowym projekcie nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Tumanowicz o przywilejach socjalnych dla Ukraińców: Nie ma żadnych podstaw

Podczas debaty nad projektem ustawy poseł Konfederacji Witold Tumanowicz przekazał, że jego klub utrzymuje swoje stanowisko w sprawie projektu ustawy.

– Nie ma żadnych podstaw do tego, aby utrzymywać przywileje socjalne dla Ukraińców. To już dwa lata. Mieli oni już wystarczająco dużo czasu, by nabrać samodzielności do życia w Polsce zarówno pod względem edukacji, pracy, jak i mieszkania – stwierdził.W imieniu klubu Tumanowicz zgłosił poprawki, wśród których jest ta mówiąca o tym, że ze świadczeń socjalnych powinni być wyłączeni Ukraińcy w wieku poborowym. Mowa też o poprawce dotyczącej obowiązku znajomości języka polskiego na poziomie co najmniej B1 przez psychologów i psychiatrów. Tumanowicz zaznaczył też, że Konfederacja nie poprze projektu ustawy.

Debata nad projektem ustawy o pomocy Ukraińcom. Sachajko z pytaniem

Przeciwne stanowisko w tej sprawie ma klub Lewicy. Arkadiusz Sikora wskazywał, że projekt ustawy odpowiada wnioskom klubu Lewicy. Podkreślił również, że Polska musi być przygotowana na drugą falę migracji, która prawdopodobnie nastąpi w tym roku.Sikora dodał, że na komisji rozmawiano o wprowadzeniu niektórych poprawek. – Wydłużamy w tej ustawie okres przejściowy dla lekarzy, lekarzy dentystów i pielęgniarek o cztery miesiące. To była zmiana postulowana przez polski system opieki zdrowotnej – powiedział. Jak również przekazał, Lewica pozytywnie opiniuje projekt ustawy.

Jarosław Sachajko (Kukiz’15) zapewnił o poparciu koła dla pomocy obywatelom Ukrainy, którzy uciekli przed wojną. Jednocześnie zwrócił się do szefa MSWiA z pytaniem, czy „w ramach przedstawionej ustawy o ponadstandardowej pomocy dla obywateli Ukrainy równolegle polski rząd zadbał o szczątki Polaków pomordowanych w Ukrainie”.

źródło: wp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *