Koniec z obowiązkiem noszenia maseczek. Niedzielski zapowiada wycofywanie obostrzeń.

wpis w: Zdrowie | 0

– Maseczki zostaną z nami, nie na zasadzie obowiązku, ale na zasadzie rekomendacji – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski, pytany o to, czy rząd planuje znieść obowiązek zakrywania twarzy w przestrzeniach zamkniętych. Podkreślił, że obostrzenia będą wkrótce stopniowo wycofywane.Na temat obecnej sytuacji epidemicznej Adam Niedzielski wypowiedział się w rozmowie z „Faktem”. Szef resortu zdrowia wskazał, że zauważalne są „oznaki poprawy”. – Piąta fala nie wiąże się już z tak dużą liczbą hospitalizacji. Mamy rozejście się ścieżki wzrostu zakażeń od ścieżki wzrostu hospitalizacji. To jest efekt mniejszej zjadliwości Omikrona, ale i jednak efekt wyszczepienia – wyjaśnił minister.

Dodał, że taki stan rzeczy „pozwala nam myśleć o powrocie do normalności”. Zapewnił jednocześnie, że najprawdopodobniej w ciągu najbliższych tygodni będzie rekomendował stopniowe odchodzenie od restrykcji.

– W pierwszej kolejności będziemy podejmowali decyzję o zmniejszaniu infrastruktury szpitalnej, która służy do walki z COVID-19. Potem krok po kroku będziemy wycofywać się z kolejnych obostrzeń. Jeśli to tempo spadku zakażeń będzie się utrzymywać, to marzec jest bardzo realną perspektywą znoszenia restrykcji – przekonywał Niedzielski w najnowszym wywiadzie.

Koniec z obowiązkiem noszenia maseczek. Niedzielski zapowiada wycofywanie obostrzeń

Wśród obostrzeń, które już niedługo mogą przestać obowiązywać, minister zdrowia wymienił m.in. zniesienie obowiązku zakrywania ust i nosa.

– Jeśli chodzi o maseczki, będę zalecał przede wszystkim, by osoby, które czują, że dotknęła je jakaś infekcja, nosiły maseczki. Maseczki zostaną z nami, nie na zasadzie obowiązku, ale na zasadzie rekomendacji. Myślę, że będzie to istotna prewencja zwłaszcza w takich miejscach jak transport publiczny – stwierdził Adam Niedzielski.Zaznaczył, że „koronawirus będzie cały czas z nami”, ale skala zachorowań nie będzie już tak duża, jak obecnie. Rząd nie wyklucza także skrócenia nauki zdalnej. – Jeżeli ta sytuacja się utrzyma, to na pewno w przyszłym tygodniu będziemy z panem ministrem Przemysławem Czarnkiem reagowali. Przywracanie nauki stacjonarnej jest absolutnie priorytetem – tłumaczył w rozmowie z „Faktem”.
Izolacja będzie krótsza. Niedzielski o szczegółach

Niedzielski został także zapytany o plany resortu zdrowia dotyczące skrócenia okresu kwarantanny. Z nieoficjalnych informacji Wirtualnej Polski wynika, że zmiany mogą być ogłoszone już w środę.

– Chcemy zrealizować dwa postulaty: po pierwsze uprościć system, który był wielokrotnie modyfikowany i stał się mało czytelny. Widzimy także w przypadku piątek fali inną charakterystykę przebiegu COVID-19. Choroba i zakażenie pojawiają się szybciej, są krótsze i mniej dotkliwe. Chcemy więc skrócić izolację do 7 dni i porównywalnie do izolacji ograniczyć kwarantannę, która w przypadku współdomowników zaczynałaby się i kończyła równolegle – powiedział minister.

Odniósł się również do wprowadzenia czwartej dawki szczepionki dla wszystkich pacjentów. – Na razie nie ma tu szerszych badań – wyjaśnił szef MZ, nie wykluczając, że taka możliwość kiedyś się pojawi. Obecnie czwartą dawkę przyjmować mogą w Polsce osoby z obniżoną odpornością.

Projekt „lex Kaczyński” przepadł. Niedzielski: Trudno ukrywać rozczarowanie

„Fakt” poprosił też Niedzielskiego o komentarz do projektu ustawy zwanego „lex Kaczyński”. Na początku lutego Sejm odrzucił go w pierwszym czytaniu.

– Trudno ukrywać rozczarowanie tym, że żaden z projektów, a tym samym żaden z tych instrumentów walki z epidemią nie znalazł większości ani wewnątrz Zjednoczonej Prawicy, ani w ogóle w Sejmie – powiedział minister. W jego ocenie odrzucony projekt „był o tyle dobrym narzędziem na czas walki z piątą falą, że zakładał powszechne testowanie”.

Zwrócił uwagę, że w Polsce „nie ma sprzyjającej woli politycznej, by takie instrumenty wprowadzać”. – Dla mnie jako ministra zdrowia to przykra konstatacja – dodał Adam Niedzielski.

źródło: wp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *