Konstytucjonalista: ofiarami wirusa nie mogą być prawa człowieka.

wpis w: Zdrowie | 0

Wprowadzanie obowiązkowych szczepień to porażka państwa, która dodatkowo osłabia jego autorytet – mówi w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” prof. Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego. Obowiązkowe szczepienia dla medyków w sierpniu zamierza wprowadzić Francja.Prof. Ryszard Piotrowski pytany o to czy od pracowników służby zdrowia i domów opieki można wymagać, żeby się zaszczepili mówi, że „takie rozwiązanie kompromituje samą ideę szczepień”. – Jeśli nie chcą się szczepić osoby biegłe w zakresie ochrony zdrowia, mające wiedzę i doświadczenie, to co ma powiedzieć ktoś, kto nie ma takiej wiedzy jak lekarze? To pomysł niesłychanie szkodliwy z punktu widzenia troski o zwalczanie COVID-19 – mówi Piotrowski w rozmowie z „DGP”.

Czy obowiązkowe szczepienia nie kolidują z konstytucją? – Gdyby coś podobnego miało być wprowadzone w Polsce, na pewno pojawiłyby się zastrzeżenia natury konstytucyjnej, przede wszystkim takie, czy wprowadzenie obowiązkowych szczepień jest konieczne i czy jest proporcjonalne – innymi słowy, czy dobro, które poświęcamy, w tym wypadku wolność, jest rzeczywiście mniejsze niż dobro, które być może niezbyt skutecznie w ten sposób chronimy – czyli zdrowie publiczne – odpowiada konstytucjonalista. – Zdania w tej kwestii na pewno byłyby podzielone. Nasza konstytucja wolność jednostki pojmuje indywidualistycznie, a nie kolektywistycznie – dodaje prof. Piotrowski.

Zdaniem konstytucjonalisty pomysł, by niezaszczepionym osobom zakazać wstępu do restauracji to „ukryta forma przymusu” – Co więcej – godząca w swobodę działalności gospodarczej. Bo przecież gdyby był pan restauratorem, to zależałoby panu na tym, żeby mieć jak najwięcej gości, a nie żeby ich wyprasza – mówi „DGP” prof. Piotrowski. Francja wprowadza ograniczenia dla niezaszczepionych

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział w poniedziałkowym wystąpieniu telewizyjnym wprowadzenie od 15 sierpnia obowiązkowych szczepień dla medyków i pracowników placówek opiekuńczych.

Dodatkowo we Francji obowiązek posiadania certyfikatu sanitarnego dotyczącego szczepienia, negatywnego testu na COVID-19 (te będą płatne) bądź odporności na COVID-19 będzie od sierpnia dotyczył klientów, ale i pracowników kawiarni, restauracji, centrów handlowych, a także osób planujących przejazd pociągiem lub długą podróż oraz odwiedzanie placówek medycznych.

źródło: businessinsider.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *