Zapraszamy do udziału w bezpłatnych badaniach profilaktycznych dla seniorów oraz w spotkaniach informacyjnych z udziałem lekarzy i dietetyków dotyczących zapobiegania i leczenia cukrzycy.
Cukrzyca to jedyna choroba niezakaźna, uznana przez Organizację Narodów Zjednoczonych (ONZ) za epidemię. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) umieściła ją wśród najpoważniejszych zagrożeń ‘’naszych czasów’’. Według danych tej Organizacji, cukrzyca znajduje się wśród 10 najczęstszych przyczyn zgonów na świecie, i wyprzedza w tym m.in. ilość zgonów spowodowanych przez wypadki komunikacyjne.
Najnowsze dane IDF (International Diabetes Federation) mówią o 425 milionach chorych na świecie, prognozy zaś mówią o coraz większej liczbie chorych w następnych latach. Co istotne, nawet co druga osoba nie wie, że zmaga się z cukrzycą. Choroba przez bardzo długi okres potrafi trwać w utajeniu, jednocześnie rozwijając swoje powikłania.
Chory na cukrzycę, często dowiaduje się o chorobie gdy trafia do szpitala z powodu jej powikłań: zawału serca czy udaru mózgu. Zgodnie z najnowszymi badaniami w Polsce średni wiek chorego na cukrzycę typu 2 wynosi 63,8 lat, choroba trwa u niego już od ok. 10 lat, pacjent ma nadwagę i podwyższoną wartość hemoglobiny glikowanej.
Konsekwencje nierozpoznanej albo źle leczonej cukrzycy mogą być bardzo poważne: ślepota, niewydolność nerek i konieczność dializ, amputacja kończyn, niedowład połowiczny, niewydolność krążenia, sepsa a nawet zgon, – to tylko niektóre z nich.
Najlepszym postępowaniem jest prewencja choroby, a gdy na prewencję jest już za późno – wczesne rozpoznanie i właściwe leczenie. W dzisiejszych czasach istnieje wiele leków, które pozwalają na dobrą kontrolę i wyrównanie cukrzycy a jednocześnie nie mają dokuczliwych działań niepożądanych.
W związku z powyższym Mazowiecki Szpital Bródnowski w Warszawie podjął się realizacji 330 akcji promocji zdrowia – kompleksowych indywidualnych konsultacji wykonywanych przez personel lekarski w kierunku wykrycia zaburzeń gospodarki węglowodanowej oraz działań edukacyjnych w formie wykładów dotyczących w szczególności diety i aktywności fizycznej.
Więcej informacji na stronie projektu: www.konsultacje-diabetologiczne.pl
Dodaj komentarz