Koronawirus w Polsce. Minister zdrowia podał nowe dane

wpis w: Zdrowie | 0

Mamy 6 422 nowe przypadki koronawirusa – poinformował w poniedziałek rano na antenie RMF FM Adam Niedzielski. – Niestety jest to o ponad 25 proc. więcej niż tydzień temu – dodał minister zdrowia. Szef resortu zdrowia zwrócił również uwagę na dużą liczbę zajętych łóżek. – Wystartowanie z takiego poziomu z piątą falą to jest scenariusz katastroficzny – powiedział.- To co jest najbardziej niepokojące, to fakt, że jest to trzeci dzień z rzędu, kiedy mamy z powrotem przyrosty, bo do tej pory odnotowywaliśmy same spadki. Także te trzy dni ostatnie są bardzo niepokojące – powiedział szef resortu zdrowia.

Jak zaznaczył Niedzielski, „dane o których mówimy, to jeszcze nie efekt świąt i sylwestra”.

– Ostatniej doby z powodu zakażenia koronawirusem zmarło dziewięć osób – poinformował z kolei w Programie Pierwszym Polskiego Radia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
Powrót dzieci do szkół

Niedzielski przekazał, że w szpitalach przebywa 20 tys. pacjentów z COVID-19.

– Frapująca jest liczba zajętych łóżek, bo jest ich około 20 tys. Wystartowanie z takiego poziomu z piątą falą to jest scenariusz katastroficzny – powiedział minister w RMF FM.Pytany o powrót dzieci do szkół 10 stycznia, Niedzielski podkreślił, że „od samego początku priorytetem polityki rządu utrzymanie szkolnictwa stacjonarnego jak najdłużej”.

– Myślę, że najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest jednak powrót dzieci do szkół – powiedział.

Minister zdrowia stwierdził, że z jego punktu widzenia, nauczyciele powinni podlegać obowiązkowi szczepień.

– Mamy tutaj dyskurs z ministrem Czarnkiem, który wskazuje na pewne ryzyka, na które, z jego punktu widzenia, nie możemy sobie pozwolić – dodał.
Ponad 4 miliony zakażeń

Dzień wcześniej, w niedzielę, zdiagnozowano 7 179 nowych przypadków koronawirusa. Zmarło 33 chorych na COVID-19.

Tydzień temu, w poniedziałek 27 grudnia, informowano o 5 029 przypadkach zakażeń i śmierci 38 osób z COVID-19.

Łącznie od 4 marca 2020, gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 4 127 428 zakażeń. Zmarło 97 592 osób z COVID-19.
Szczepienia w Polsce

W Polsce od końca grudnia 2020 roku wykonano 46 989 488 iniekcji.

W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson zostało 21 046 692 osób. Dawkę przypominającą przyjęło 6 674 483 osób.
Łącznie do Polski dostarczono 96 550 560 dawek, z których 51 035 195 dotarło do punktów szczepień. Zutylizowano w sumie 743 048 dawek szczepionki. Zgłoszono 17 139 niepożądanych odczynów.

źródło: interia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *