Koronawirus w Polsce. Samolot ze sprzętem ochronnym z Chin wylądował w Warszawie

wpis w: Pozostałe | 0

Na lotnisku im. Fryderyka Chopina w Warszawie wylądował pierwszy samolot z Chin ze sprzętem ochronnym dla polskiej służby zdrowia. Na wtorek zaplanowany jest także przylot drugiego transportu z kolejnym ładunkiem.

Na pokładzie samolotu znajdują się maseczki, kombinezony oraz gogle i rękawice ochronne. O transporcie z Chin poinformował poseł PiS Sylwester Tułajew.

„1 milion 700 tys. maseczek. Ponad 40 tys. kombinezonów. 10 tys. gogli. Ponad 416 tys. rękawic” – napisał na Twitterze Sylwester Tułajew.

Łączna kwota, za jaką zakupiono sprzęt ochronny wyniosła ponad 5 milionów złotych. Transakcję sfinansowała Agencja Rozwoju Przemysłu.

Dostawę wyposażenia medycznego z Chin zapowiedział w środę Andrzej Duda. Prezydent ogłosił, że rozmawiał na ten temat z prezydentem Chin Xi Jinpingiem. Doniesienia potwierdził także szef jego gabinetu Krzysztof Szczerski.

„Z lotnisk w Pekinie i Szanghaju wystartowały dwa samoloty z zakupionymi przez Polskę materiałami ochronnymi dla służby zdrowia. Na pokładzie każdego tony paczek. Dziś po południu powinny być już w Warszawie” – oświadczył w czwartek Szczerski.

Drugi samolot z Chin ma przylecieć do Polski około godz. 14.00. Odpowiada za niego spółka KGHM Polska Miedź – informuje TVP Info.

Sprzęt medyczny zakupiły również już władze Włoch, Czech, Serbii oraz Litwy.

Do wybuchu epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 doszło w mieście Wuhan, stolicy prowincji Hubei w środkowych Chinach.

Pierwszy zdiagnozowany przypadek odnotowano w połowie grudnia ubiegłego roku. Niedługo po tym wirus rozprzestrzenił się po całych Chinach. Łącznie zakaziło się tam nim ponad 81 tys. osób, zmarło prawie 3,3 tys.

Lekarze podkreślają, że koronawirus (SARS-CoV-2) wywołuję chorobę COVID-19.

Główne objawy to: gorączka, suchy kaszel, ogólne zmęczenie i spłycony oddech, powodujący problemy z oddychaniem.

Od 11 marca Światowa Organizacja Zdrowia klasyfikuje koronawirusa jako pandemię. W drugiej połowie marca liczba chorych na koronawirusa we Włoszech, Hiszpanii, Niemczech i Francji stała się wyższa niż w Chinach.

źródło: wp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *