Litwa: od soboty przywrócony obowiązek noszenia maseczek ochronnych

wpis w: Pozostałe | 0

Na Litwie od soboty zostanie przywrócony obowiązek noszenia maseczek ochronnych w miejscach publicznych, w tym w centrach handlowych i transporcie publicznym – postanowił w środę rząd. Chodzi o ograniczenie rozprzestrzeniania się Covid-19.

– Sytuacja na Litwie i na świecie pogarsza się (…), będziemy żądali od społeczeństwa noszenia maseczek – mówił minister sprawiedliwości Elvinas Jankeviczius, który zastępuje przebywającego na urlopie premiera Sauliusa Skvernelisa.

Minister podkreślił, że obowiązek noszenia maseczek wprowadza się m.in. by „chronić gospodarkę” i nie „zamykać przedsiębiorstw”. Jeżeli sytuacja epidemiczna będzie się pogarszała, nie wyklucza się wprowadzenia obowiązku zakrywania ust i nosa również w urzędach.

Wskaźnik zakażeń na Litwie na początku tygodnia przekroczył 5 przypadków na 100 tys. mieszkańców. W ubiegłym piątek wynosił on 3,7 proc. 20 proc. zakażeń pochodzi z zagranicy. Litewski rząd już wcześniej zapowiadał, że obowiązek noszenia maseczek będzie przywrócony, gdy zostanie przekroczona granica 5 przypadków na 100 tys. mieszkańców.

W ciągu ostatniej doby odnotowano w kraju 16 nowych przypadków koronawirusa. W sumie zakaziły się w kraju 2043 osoby, 80 osób zmarło.

Kwarantanna i obowiązek noszenia maseczek ochronnych na Litwie zostały zniesione 17 czerwca. Przez półtora miesiąca było to jedynie zalecane. W przestrzeniach zamkniętych nadal pozostał wymóg zachowywania metrowej odległości jednej osoby od drugiej. Sklepy i miejsca rozrywek muszą zapewniać środki do dezynfekcji rąk, nie są tam wpuszczane osoby z katarem, kaszlem czy problemami oddechowymi. Wszelkie wymogi bezpieczeństwa zostały zachowane w placówkach zdrowotnych i opieki społecznej.

Z Wilna Aleksandra Akińczo – PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *