Miliony zadośćuczynienia. Sędziowie idą do sądu

wpis w: Zdrowie | 0

Sędziowie Paweł Juszczyszyn i Igor Tuleya złożyli w Sądzie Okręgowym w Warszawie pozwy, w których domagają się po milionie złotych zadośćuczynienia za szykany, które spotkały ich ze strony poprzedniej władzy. O złożeniu pozwów przez sędziów informuje „Gazeta Wyborcza”. „Wyrok ten będzie oddziaływał na postawy całego środowiska sędziowskiego” – uważają sędziowie Juszczyszyn i Tuleya. „Wyrok ustali standard ochrony sędziów, którzy w ostatnich latach byli represjonowani” – zaznaczają.Sprawy sędziów są dość podobne. Obaj zostali odsunięci od orzekania. Obaj też stali się celami ataków poprzedniego kierownictwa resortu sprawiedliwości i jego stronników. Teraz zarówno Juszczyszyn jak i Tuleya złożyli pozwy, w których domagają się przeprosin w mediach, a także po milionie złotych zadośćuczynienia.

„Przez ponad pięć lat sędzia Paweł Juszczyszyn był obiektem represji ze strony przedstawicieli władzy oraz posłusznych im sędziów 'funkcyjnych’. Szykany przybierały różne formy i składały się na jeden ciąg wzajemnie powiązanych naruszeń” – pisze w skierowanym do Sądu Okręgowego w Warszawie w marcu pozwie sędzia. „Powód był obiektem systemowych, uporczywych i szczególnie dotkliwych represji podejmowanych przez nadużywających władzy funkcjonariuszy publicznych” – cytuje „Wyborcza” pozew sędziego Tuleyi. Dokument został złożony w sądzie w zeszłym tygodniu – podaje gazeta.

Kto wśród pozwanych?

Jak podaje „Gazeta Wyborcza” sędzia Juszczyszyn pozwał łącznie siedem, a Tuleya jedenaście osób. Wśród nich znajdują się m.in.: rzecznicy dyscyplinarni ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, prezesi sądów z jego nadania czy neosędziowie SN, powołani z pomocą upolitycznionej KRS, a także prokuratorzy z podległej Ziobrze Prokuratury Krajowej. – Nasz pozew jest dobrze udokumentowany. Składaliśmy wcześniej różne pisma i zachęcaliśmy do tego innych, mówiąc, że rękopisy nie płoną. I ten pozew powstał w oparciu o te liczne pisma – powiedział Tuleya serwisowi Oko.press.

źródło:wp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *