Minister zdrowia o aferze z respiratorami

wpis w: Zdrowie | 0

Wczoraj akurat mieliśmy przelew, połowę kwoty. To są trudne procedury sądowe – poinformował minister Niedzielski, odnosząc się do transakcji z handlarzem bronią dot. respiratorów.

Minister zdrowia Adam Niedzielski potwierdził, że udało się odzyskać część kwoty należnej w tzw. aferze z respiratorami.

Koalicja Obywatelska skierowała do prokuratury już czwarte zawiadomienie w sprawie tak zwanej afery respiratorowej
Minister zdrowia Adam Niedzielski: – Komornik przekazał na nasz rachunek blisko połowę kwoty należnej za respiratory
Na poczet drugiej części należności zabezpieczono sprzęt medyczny – respiratory na Okęciu

– Otrzymał pan w schedzie kwestię respiratorów. Wiadomo, że handlarz bronią nie zapłacił jeszcze podatku od towarów i usług, bodajże 13 mln zł. Ile respiratorów udało się odzyskać, jak ten bilans wychodzi „na dziś”? – padło pytanie, skierowane do ministra zdrowia, na antenie Polskiego Radia.

– Komornik, który zajął środki przelane na rzecz właśnie handlarza, już przekazał na nasz rachunek blisko połowę kwoty należnej za respiratory – odpowiedział Adam Niedzielski.
„Dochodzimy swoich praw”

Dodał, że pozostała kwota, „przynajmniej w dużej części”, jest zabezpieczona fizycznie respiratorami, które – jak powiedział – „zajęliśmy od tego handlarza, i systematycznie, kroczek po kroczku, zgodnie z procedurami prawnymi, dochodzimy swoich należności”. – Wykonujemy normalną pracę dochodzenia swoich praw – powiedział minister zdrowia.

– Na konto Ministerstwa Zdrowia wpłynęło w środę 24,6 mln zł w ramach należności za niedostarczone przez spółkę E&K na początku pandemii respiratory – informował z kolei PAP rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz.
Zabezpieczony sprzęt

Podał, że kwota ta stanowi ok. połowy należności, jaką ma do spłacenia kontrahent. Zaznaczył, że na poczet drugiej części zabezpieczono sprzęt.

– Na poczet drugiej połowy komornik zajął 418 respiratorów na Lotnisku Okęcie – powiedział rzecznik MZ.

Koalicja Obywatelska skierowała do prokuratury już czwarte zawiadomienie w sprawie tak zwanej afery respiratorowej. Tym razem – jak poinformowali posłowie Dariusz Joński i Michał Szczerba – dotyczy ono właśnie podejrzenia wyłudzenia podatku VAT. – Chodzi o kwotę prawie 13 milionów złotych – mówili.

źródło: rynekzdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *