Ministerstwo Zdrowia: Państwo będzie finansowało szczepienia na grypę

wpis w: Zdrowie | 0

Państwo będzie finansowało poprzez Narodowy Fundusz Zdrowia szczepienia na grypę w aptekach i w podmiotach leczniczych – poinformował na konferencji wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.
– Od 1 września takie szczepienie będzie można wykonać w aptekach, jak również w podstawowej opiece zdrowotnej i innych podmiotach leczniczych, które zgłoszą do Narodowego Funduszu Zdrowia możliwość rozliczenia finansowego świadczenia zdrowotnego – powiedział minister.
Miłkowski poinformował, że świadczenie to wzrosło z 17 zł do 21,83 zł za szczepienie. – Każdy, kto się zgłosi do apteki, która będzie szczepiła, będzie mógł to rozliczyć z NFZ – zaznaczył.

Dodał, że część producentów deklaruje, że będą elastyczni na polskim rynku. Podkreślił, że na wstępie będzie zabezpieczonych 2 mln szczepionek. – Jeśli będzie większe zapotrzebowanie, to część firm to zapotrzebowanie pokryje – podkreślił.
– Państwo będzie finansowało poprzez Narodowy Fundusz Zdrowia szczepienia na grypę w aptekach i w podmiotach leczniczych – podsumował.
„Marże płacone dla aptek będą zwiększone”

Ostatni okres związany ze wzrostem cen również nie ominął aptek i w związku z tym planujemy zmianę marż płaconych dla aptek, które nie zmieniły się do 2012 roku. Uzgodniliśmy, że te marże zostaną zwiększone – powiedział wiceminister zdrowia. – Będzie kilka elementów tych zmian, które wpłyną na rentowność aptek – dodał.

Zaznaczył, że przygotowane są też przepisy dotyczące marż hurtowych. – Tak, żeby ten rynek się dalej dobrze rozwijał, żeby nie było problemu z dostępnością do leków – powiedział.
Miłkowski mówił też o zmianach dotyczących dyżurów nocnych i świątecznych aptek.

– Istotnym elementem, który uzgodniliśmy z Komisją Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego to przepisy dotyczące dyżurów aptek. Dla podmiotów, które są w powiatach do 40 tysięcy mieszkańców, będą finansowane również z Narodowego Funduszu Zdrowia – przekazał.

źródło: interia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *