Morawiecki: nie ma na stole propozycji obowiązkowych szczepień dla wszystkich Polaków

wpis w: Pozostałe | 0

– Nie ma na stole propozycji obowiązkowych szczepień dla wszystkich Polaków. Jest na stole propozycja ustawy, która w szerszy sposób pozwala stosować certyfikaty covidowe i to będziemy dzisiaj jeszcze dyskutować przed rozpoczęciem Sejmu – powiedział podczas wtorkowej konferencji premier Mateusz Morawiecki.

– Nie jestem przez nikogo w rządzie szantażowany, broń Boże – odpowiedział premier Mateusz Morawiecki na pytanie o szantaże ze strony frakcji antyszczepionkowej. Premier dodał, że jest wdzięczny Radzie Medycznej za udzielane wskazówki. Morawiecki ogłosił ponadto, że potrzeba ustawy, która pozwoli na lepsze weryfikowanie certyfikatów covidowych.

Premier: broń Boże nie jestem szantażowany przez antyszczepionkowców

Podczas wtorkowej konferencji Prezesa Rady Ministrów premier Mateusz Morawiecki pytany był o to, czy jest szantażowany przez „antyszczepionkowców także w rządzie”.

Premier poinformował, że „nie jest przez nikogo w rządzie szantażowany”. – Broń Boże, natomiast wiem o tym, że zjawisko sceptycyzmu wobec szczepionek jest społecznie bardzo szerokie – powiedział. Dodał, że „niestety w Polsce (jest) szersze niż w Europie Zachodniej”.

– A i tam widzimy ogromne protesty – zaznaczył premier i ogłosił, że „jeszcze dzisiaj dyskusja z częścią naszego środowiska szerzej rozumianego się odbędzie”.

– To będzie polityczna dyskusja, ale także medyczno-społeczna. Mam nadzieję na przekonanie argumentami również tych oponentów wewnątrz naszego obozu, bo musimy mieć konsensus w tym zakresie – zauważył Morawiecki.

Potrzeba regulacji prawnych umożliwiających lepszą weryfikację paszportów covidowych

– Jestem bardzo wdzięczny wszystkim państwu profesorom (z Rady Medycznej – red. RZ) za bardzo wiele rad – powiedział premier. – Bardzo dużo rad usłyszałem przez ostatni ponad rok i bardzo wiele z nich zostało zastosowanych, zwłaszcza te wszystkie, które mogą być zastosowane ze względu na dynamikę polityczną, na dynamikę procesu politycznego – dodał.

– Jeśli gdzieś w Sejmie jest klincz, to ja się nie dziwię, że jest głośny sprzeciw ze strony Rady Medycznej – zaznaczył premier Morawiecki i stwierdził, że „dołącza się do tego sprzeciwu”. Wskazał konieczność wprowadzenia ustawy, która „w bardziej rygorystyczny sposób będzie pozwalała na egzekwowanie certyfikatów covidowych.

– Do tego potrzebujemy większości w parlamencie, będziemy o taką większość oczywiście zabiegać – zapowiedział Morawiecki. – Jestem przekonany, że szanse na to cały czas jeszcze są.

– Wielu ludzi, także profesorów i medyków – w szczególności może powinienem powiedzieć: medyków – jest dzisiaj pod ogromną presją i rozumiem, że taka sytuacja tworzy pewien dyskomfort. To jest jasna rzecz, sztuka polega na tym, żeby doprowadzić do porozumienia, do kompromisu – skonkludował premier.

Obowiązkowych szczepień przeciw COVID-19 dla całego społeczeństwa nie będzie

Czy będą obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19 dla wszystkich Polaków? Premier poinformował, że „nie nie ma takich planów”.

– Jest parę państw w Europie Zachodniej, które zdecydowały się na taki krok. My, co najwyżej, proponujemy pewne najbardziej narażone grupy zawodowe, w pierwszej kolejności medyków – zresztą słuchamy tutaj naszej Rady Medycznej – dodał Morawiecki.

Premier zaznaczył, że rozmawiał z ministrem zdrowia o przyspieszeniu obowiązkowych szczepień dla medyków. Dyskusja toczy się również o obowiązku szczepień dla służb mundurowych, jednak „tutaj też jeszcze decyzje nie zapadły”.

– Patrząc na tę dyskusję ja jestem umiarkowanym optymistą, że doprowadzimy do konsensusu, bo to nie ten aspekt jest kością niezgody: to właśnie szerszy proces dopuszczalności weryfikacji certyfikatów covidowych jest przedmiotem debaty w całym parlamencie, w całym Sejmie, także wewnątrz naszego obozu – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki.

Premier odwołał się ponadto do informacji, jakie pozyskał od dyrektorów szpitali. Zgodnie z danymi 75 proc. zgonów „to osoby niezaszczepione”. – Warto się szczepić, warto zmniejszać prawdopodobieństwo ciężkiego przebiegu, warto zmniejszać prawdopodobieństwo zgonu. Wierzę w to, bo nie jestem medykiem i słucham tych, którzy się na tym znają i zachęcam do tej szerokiej akcji szczepień – kontynuował premier.

Morawiecki w podsumowaniu zapowiedział, że „nie ma na stole propozycji obowiązkowych szczepień dla wszystkich Polaków (…), jest na stole propozycja ustawy, która w szerszy sposób pozwala stosować certyfikaty covidowe”. Dyskusja na ten temat odbędzie się jeszcze dzisiaj przed rozpoczęciem sejmowej Komisji Zdrowia.

źródło: rynekzdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *