„Nadchodzi zakaz wiz”. Polska się dołącza

wpis w: Zdrowie | 0

Polska nie będzie wydawała wiz obywatelom Federacji Rosyjskiej – poinformował Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. „Polska dołącza do Finlandii, Estonii, Łotwy i Danii w słusznej sprawie wprowadzenia ogólnoeuropejskiego zakazu wydawania wiz turystycznych dla Rosjan” – napisał w niedzielę na Twitterze.”Polska nie będzie wydawała wiz obywatelom Federacji Rosyjskiej. Tym samym dołącza do Finlandii, Estonii, Łotwy i Danii w słusznej sprawie wprowadzenia ogólnoeuropejskiego zakazu wydawania wiz turystycznych dla obywateli państwa terrorystycznego” – napisał Jermak. Dodał następnie: „Gratulacje, Rosjo. Nadchodzi zakaz wiz”.Wiceszef MSZ RP Piotr Wawrzyk poinformował PAP, że Polska pracuje nad opracowaniem koncepcji, która pozwoli na niewydawanie wiz obywatelom Rosji. Wiceminister przypomniał, że Polska od kilku miesięcy nie wydaje wiz turystycznych obywatelom Federacji Rosyjskiej.Obecnie otrzymują je wyłącznie Rosjanie, którzy z racji wykonywanej pracy muszą przekroczyć granicę polsko-rosyjską, m.in. kierowcy ciężarówek, dyplomaci, a także osoby posiadające Kartę Polaka i członkowie rodzin obywateli Polski i innych państw UE.

Jak mówił wiceszef MSZ, Polska jest za rozszerzeniem sankcji unijnych, szczególnie w kwestii zawieszenia umowy o ułatwieniu ruchu wizowego dla obywateli Federacji Rosyjskiej. Wiceminister przyznał jednak, że nie ma na to zgody wszystkich krajów UE.
Zełenski wzywa do wstrzymania wydawania wiz Rosjanom

Do wstrzymania wydawania obywatelom Rosji wiz przez kraje UE wezwał prezydent Zełenski. W nocy z piątku na sobotę stwierdził, że UE nie powinna stać się „supermarketem” dostępnym dla każdego, kto ma środki, aby do niego wejść. – Muszą być gwarancje, że rosyjscy mordercy lub wspólnicy państwa terroru nie będą korzystać z wiz Schengen – powiedział ukraiński prezydent.Na zawieszenie wydawania wiz dla obywateli Rosji Czechy zdecydowały się już dzień po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Zakaz nadal obowiązuje i został rozciągnięty na obywateli Białorusi, z wyjątkiem przypadków humanitarnych. W tym tygodniu minister spraw zagranicznych Estonii Urmas Reinsalu oznajmił, że rząd Estonii podjął decyzję o ograniczeniu wjazdu do kraju dla obywateli Federacji Rosyjskiej posiadających estońskie wizy Schengen.Również w tym tygodniu Sejm Łotwy przyjął uchwałę, w której stwierdził, że Rosja jest państwem sponsorującym terroryzm i wezwał kraje członkowskie UE do jak najszybszego zaprzestania wydawania obywatelom Rosji i Białorusi wiz wjazdowych i turystycznych. Wcześniej, 5 sierpnia, ambasada Łotwy w Rosji poinformowała o wstrzymaniu na czas nieokreślony wydawania wiz rosyjskim obywatelom. Jedyny wyjątek to wyjazd w związku z pogrzebem bliskiej osoby.

Prezydent Łotwy Egils Levits oświadczył w niedzielę, że jego kraj powinien również przyjrzeć się już wydanym obywatelom Rosji wizom i zezwoleniom na pobyt, a następnie osobom, które popierają inwazję rosyjską na Ukrainę, należy wizy anulować bądź ich nie przedłużać.W Finlandii trwa debata dotycząca ograniczenia wydawania wiz turystycznych obywatelom Rosji.

źródło: wp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *