Nagroda Nobla z medycyny za 2021 rok przyznana. Wielkie zaskoczenie.

wpis w: Zdrowie | 0

W poniedziałek ogłoszono tegorocznych laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny. Nagrody w 2021 roku przyznano „za odkrycie receptorów komórkowych odpowiedzialnych za odczuwanie dotyku, ciepła i zimna”. Otrzymali ją David Julius i Ardem Patapoutian.David Julius to Amerykanin. Ardem Patapoutian jest Ormianinem, żyjącym w Stanach Zjednoczonych.

„Nasza zdolność do odczuwania ciepła, zimna i dotyku jest kluczowa dla przeżycia oraz stanowi podstawę naszych interakcji z otoczeniem” – napisał Komitet Noblowski w uzasadnieniu do swojej decyzji.

Laureaci otrzymają 10 mln koron szwedzkich, czyli w przeliczeniu około 950 tys. euro.

Media spekulowały wcześniej, że Nobel trafi do dr Kataliny Kariko oraz prof. Drew Weissmana – twórców technologii mRNA, wykorzystywanej przy produkcji szczepionek przeciw Covid-19.Noble z medycyny. Są kolejni laureaci

W ubiegłym roku medycznego Nobla przyznano za „odkrycie wirusa powodującego zapalenie wątroby typu C”. Otrzymało ją trzy osoby: Harvey J. Alter, Michael Houghton i Charles M. Rice.

Z kolei w 2019 roku Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii została przyznana zespołowi w składzie: Peter J. Ratcliff (Brytyjczyk), William G. Kaelin Jr. I Gregg L. Semenza (Amerykanie). Odkryli oni mechanizmy molekularne, które regulują w komórkach aktywność genów, gdy wyczują zmieniające się stężenie tlenu w środowisku. Odkrycie to, zahaczające o dziedziny fizjologii, onkologii i patofizjologii, ułatwiło walkę z nowotworami, anemią i innymi chorobami.
Nagroda Nobla z medycyny lub fizjologii. Od kiedy jest przyznawana?

Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii jest przyznawana od samego początku trwania konkursu, czyli od 1901 roku. Alfred Nobel wymienił je w swoim testamencie jako trzecie wyróżnienie. Prestiżowa nagroda jest jedną z sześciu przyznawanych przez Komitet Noblowski. Nominacje kandydatów rozpoczynają się już we wrześniu w roku poprzedzającym i trwają najpóźniej do stycznia.

Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii trafia do osób, których zasługi zostaną docenione przez składające się z 50 członków Zgromadzenie Noblowskie, działające przy Królewskim Karolińskim Instytucie Medyczno-Chirurgicznym. Szczegóły głosowania, jak i poprzedzających je dyskusji zawsze są tajne.

Najmłodszym laureatem Nagrody Nobla z medycyny 32-letni Frederick G. Banting, kanadyjski fizjolog. Otrzymał to zaszczytne wyróżnienie za odkrycie insuliny.

Nagroda Nobla 2021. Trwa Tydzień Noblowski

Rozpoczął się Tydzień Noblowski, czyli prawdziwe święto nauki. Codziennie około południa Nagroda Nobla 2021 będzie przyznawana w innej dziedzinie.

– Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny, 4 października (poniedziałek),

– Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki, 5 października (wtorek),

– Nagroda Nobla w dziedzinie chemii, 6 października (środa),

– Nagroda Nobla w dziedzinie literatury, 7 października (czwartek),

– Pokojowa Nagroda Nobla, 8 października (piątek),

– Nagroda Banku Szwecji im. A. Nobla w dziedzinie ekonomii, 11 października (poniedziałek),

źródło: wp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *