Nie ma zamiennika i właśnie znika z aptek. Pacjenci z chorobami serca zmuszeni do zmiany leczenia?

wpis w: Zdrowie | 0

Lek stosowany m.in. w leczeniu nadciśnienia tętniczego, dławicy piersiowej czy zaburzeń rytmu serca jest niedostępny niemal w całej Polsce. Producent informuje, że skończył się zapas Atenolol Sanofi 50 w hurtowniach farmaceutycznych, a nowe dostawy nie są przewidziane. Co z pacjentami?
1. Pacjenci pozbawieni leku

Atenolol Sanofi 50 zawiera substancję czynną atenolol, zaliczaną do grupy beta-blokerów (beta-adrenolityków).

Działanie tej grupy farmaceutyków opiera się na blokowaniu receptorów adrenergicznych typu beta. Znajdują się one na powierzchni wielu komórek – w tym mięśniowych czy nerwowych, a także w tkankach i narządach. Zablokowanie ich przez beta-blokery w efekcie prowadzi do zmniejszenia częstotliwości rytmu serca i siły jego skurczu oraz obniżenia ciśnienia tętniczego krwi.Atenolol Sanofi 50 stosuje się u pacjentów:

z nadciśnieniem tętniczym,
dławicą piersiową,
z zaburzeniami rytmu serca z szybką czynnością serca,
jako wczesną interwencję w ostrej fazie zawału.
Według danych portalu gdziepolek.pl – Atenolol Sanofi 50 (50 mg, 30 tabletek) dostępny jest jeszcze tylko w jednej aptece – na stanie znajduje się jednak zaledwie kilka opakowań.
2. Atenolol Sanofi 50 – informacja producenta

Jak informuje portal: „Zgodnie z informacją od producenta – sprzedaż leku Atenolol Sanofi 50 została zakończona w marcu bieżącego roku. Aktualnie wyczerpał się już zapas leku w hurtowni farmaceutycznej i nie przewiduje się nowych dostaw”.

Lek nie ma zamiennika, co oznacza, że pacjenci będą zmuszeni do zmiany sposobu leczenia. O tym decyduje lekarz prowadzący – chorzy na serce pacjenci powinni zgłosić się do niego jak najszybciej, by zapobiec skutkom ewentualnego przerwania leczenia.

źródlo: portal.abczdrowie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *