Niedzielski: dyrektor szpitala miejskiego w Radomiu odwołany za brak współpracy z wojewodą

wpis w: Pozostałe | 0

Minister zdrowia Adam Niedzielski odwołał dyrektora Radomskiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu.

Jak powiedział Minister Zdrowia Adam Niedzielski – trudna sytuacja wymaga podejmowania trudnych decyzji – ogłaszając odwołanie Marka Pacyny, dyrektora Radomskiego Szpitala Specjalistycznego im. dr Tytusa Chałubińskiego za brak współpracy z wojewodą w tworzeniu szpitala tymczasowego w Radomiu.

Jak dyrektor z wojewodą

Jak podkreślał Niedzielski, szpitale tymczasowe, które powstały w blisko czterdziestu lokalizacja, były odpowiedzią na przewidywaną trzecią falę pandemii.

– Niestety z kilku szpitali docierają sygnały wojewodów o trudnej współpracy z samorządami, dyrektorami szpitali. To nie jest czas, w którym możemy poświęcać czas na niesnaski – mówił minister.

Jak powiedział, „to z czym mamy do czynienia w Radomiu jest tego niechlubnym przykładem”.

– Współpraca wojewody z dyrektorem szpitala miejskiego nie układała się. Konstanty Radziwiłł przedstawił mi formalny wniosek z uzasadnieniem, w którym odwoływał się do sytuacji, gdzie dyrektor szpitala nie wdrażał w życie decyzji wydawanych przez wojewodę dotyczących szpitala tymczasowego – przekazał minister.

Niedzielski: To sytuacja nieakceptowalna

Jak dodał, współpraca przy tworzeniu szpitala tymczasowego z Totalizatorem Sportowym, który uczestniczy w tym procesie, też pozostawiała bardzo dużo do życzenia. Także lista zainteresowanych do pracy w szpitalu tymczasowego, którą przedstawił wojewoda, nie znalazła uznania w oczach dyrektora szpitala.

Minister Niedzielski przekonywał, że nieakceptowalne jest nieotwieranie szpitala tymczasowych, kiedy jest tego realna potrzeba.

– Z perspektywy Ministra Zdrowia taka sytuacja jest nieakceptowalna. Szpital tymczasowy w Radomiu powinien już funkcjonować co najmniej od miesiąca. Podpisywanie umowy między Totalizatorem Sportowym a szpitalem miejskim była przekładana na styczeń – luty, a propozycja jej podpisania była jeszcze w listopadzie – podkreślał Niedzielski.

Dodał: – Dlatego podjąłem decyzję, aby zawiesić w pełnieniu obowiązków pana Marka Pacynę, dyrektora szpitala miejskiego w Radomiu, a jednocześnie korzystając z rozwiązań, które daje ustawa covidowa, wprowadzić w to miejsce pełnomocnika. Jego głównym zadaniem będzie jak najszybsze zorganizowanie szpitala tymczasowego w Radomiu.

Jest pełnomocnik

Jak podkreślał, trudna sytuacja, w szczególności na Mazowszu, wymaga zdecydowanego działania, a nie marnowania energii na spory, kłótnie i niewykonywanie poleceń organów administracji państwowej.

– Zwróciłem się z prośbą do prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia o wytypowanie osoby, która będzie w trybie ekstraordynaryjnym w imieniu ministra zarządzała szpitalem – mówił minister.

Prezes NFZ wskazał pana Andrzeja Cieślika, kierownika radomskiej delegatury NFZ, który od lat pracuje na rzecz lokalnego zdrowia w Radomiu, ale przeszłości był także dyrektorem szpitala miejskiego – poinformował minister Niedzielski.

Jak mówił Niedzielski, jest to pierwsza tego typu decyzja.

źródło: rynekzdrowia.pl
foto: PTWP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *